Jak wyrobić paszport za granicą? [PORADNIK]

Jak wyrobić paszport za granicą? Czy to w ogóle możliwe? Często zdarza się, że pracujemy i żyjemy poza granicami Polski i w pewnym momencie orientujemy się, że trzeba wyrobić paszport. Wizyta w Polsce tylko w tym celu nie do końca jest dobrym rozwiązaniem.

Dlatego w tym artykule sprawdzimy jak wyrobić paszport za granicą, przedstawimy również instrukcję krok po kroku jak można złożyć wniosek oraz odebrać gotowy dokument.

Jak wyrobić paszport za granicą? Kto składa wniosek?

Paszport może wyrobić każdy obywatel polski w dowolnym konsulacie Polski. Konsulat znajdziemy praktycznie w każdym, obcym kraju, przeważnie w największych miastach, stolicach. TUTAJ – znajdziesz pełną listę zagranicznych placówek.

Wniosek należy złożyć osobiście, ponieważ przy składaniu wniosku pracownik konsulatu będzie pobierać odciski palców. W przypadku osób całkowicie ubezwłasnowolnionych – konieczna będzie wizyta tej osoby wraz z prawnym opiekunem.

Jakie dokumenty musisz przygotować?

Co będzie potrzebne przy składaniu wniosku? Jak założyć wniosek o paszport za granicą?

Obowiązkowe:

  • Wniosek o wydanie paszportu – tego typu druki dostępne są w dowolnym punkcie paszportowym, również za granicą. Nie zaleca się drukować plików dostępnych w internecie, a jedynie korzystać z tych dostępnych w placówkach.
  • Zdjęcie do paszportu – kolorowe, aktualne zdjęcie, które będzie przedstawiać twoją twarz na białym tle. Najlepiej w tym celu iść do fotografa. Zdjęcia tego typu są ustandaryzowane, zatem nie będzie problemu, aby wykonać takie zdjęcie za granicą. UWAGA! Zdjęcie nie może być starsze niż 6 miesięcy! Zdjęcie można również wykonać samodzielnie – w tym celu najlepiej znaleźć w internecie szczegółową instrukcję jak zrobić takie zdjęcie.
  • Dokument potwierdzający opłatę za paszport – za wyrobienie paszportu należy zapłacić i trzeba to zrobić przed złożeniem wniosku. Może to być potwierdzenie elektroniczne wygenerowane w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku lub oficjalny dokument wystawiony przez bank – wraz z pieczątką i podpisem pracownika. W przypadku elektronicznych wersji nie są wymagane dodatkowe podpisy.
  • Dokument tożsamości – najlepiej wziąć ze sobą stary paszport, którego ważność jeszcze jest, ale można również przedłożyć dowód osobisty. W każdym razie konieczność będzie potwierdzenie swojej tożsamości.

Dodatkowe, jeśli będą wymagane:

  • Dokument potwierdzający ulgi – jeśli podlegasz pod ulgę, możesz zapłacić mniej za paszport. Konieczne będzie jednak udowodnienie tego faktu np. przedkładając legitymację studencką.
  • Odpis aktu małżeństwa – jeśli nazwisko zostało zmienione po ślubie.

UWAGA! Urzędnik może poprosić o inne, dodatkowe dokumenty w przypadku wątpliwości co do tożsamości. Dobrze jest skontaktować się wcześniej z wybranym konsulatem, aby potwierdzić, że dokumenty, które masz przygotowane zostaną zaakceptowane.

Jak złożyć wniosek o paszport za granicą?

Jeśli już mamy wszystkie niezbędne dokumenty, jeśli wiemy już gdzie znajduje się polski konsulat za granicą oraz jeśli zapłaciliśmy już za paszport – możemy śmiało udać się do placówki, aby złożyć wymagane dokumenty w konsulacie.

TUTAJ – znajdziesz pełną listę zagranicznych placówek.

Po około 30 dniach od złożenia wniosku paszport będzie gotowy do odbioru – może być oczywiście wcześniej. Status wniosku można sprawdzić pytając urzędnika o to lub przez internet. Jeśli paszport będzie gotowy to otrzymamy powiadomienie.

Jeśli pilnie potrzebujesz paszport to można złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego. Wówczas czas wyrobienia takiego dokumenty jest o wiele szybszy, niestety taki paszport ważny jest do 12 miesięcy.

PROCEDURA: Jak wyrobić paszport za granicą?

Cała procedura wyrobienia paszportu jest dokładnie taka sama jak w Polsce. Różnicą jest po prostu punkt, w którym składamy dokumenty. Po opłaceniu wniosku, złożeniu dokumentów – musimy poczekać do 30 dni, aż paszport będzie gotowy do odbioru.

Przy odbiorze musimy stawić się osobiście w punkcie paszportowym – tam, gdzie składaliśmy wniosek. Przy odbiorze warto sprawdzić, czy wszystkie dane są poprawne i nie ma żadnych błędów. Ponadto musimy oddać poprzedni paszport, aby został anulowany przez urzędnika.

Ile to kosztuje? Ulgi i zwolnienia

Warto sprawdzić opłaty bezpośrednio na stronie wybranego konsulatu w kraju, w którym chcemy wyrobić paszport. Ponadto różnym grupom społecznym mogą przysługiwać pewne ulgi lub zwolnienia z opłat. Warto sprawdzić czy przysługuje nam ulga.

Ulga 50% przysługuje:

  • uczniom lub studentom,
  • emerytom i rencistom,
  • osobom niepełnosprawnym,
  • osobom mieszkającym w domu pomocy społecznej,
  • beneficjentom stałego zasiłku pomocy socjalnej,
  • ofiarom wojennym lub powojennym.

Ulga 75% jest dla:

  • uczniom poniżej 26 r.ż., których rodzina posiada Kartę Dużej Rodziny,
  • dzieciom niepełnosprawnym (z rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny),

Ulga 100%, czyli bezpłatny paszport może być wyrobiony dla:

  • seniorom, którzy mają powyżej 70 r.ż.,
  • jeśli jesteś mieszkańcem domu pomocy społecznej lub zakładu opiekuńczego, lub otrzymujesz stały zasiłek pomocy socjalnej, a Twój wyjazd zagranice związany jest z leczeniem lub operacją,
  • osób, których paszport ma wadę techniczną z winy wydawcy,

UWAGA! Można skorzystać tylko z jednej ulgi. Ulgi się nie łączą. Jeśli chcesz skorzystać z ulgi konieczne jest udowodnienie faktu, że przysługuje nam ulga.

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (25 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments