Jak zamknąć konto w Santander Bank, dawniej znany jako BZWBK (Bank Zachodni)? W tym artykule przestawimy wszystkie sposoby, które pozwolą Ci zamknąć rachunek w tym banku.
Dowiesz się również jak w prosty sposób wygenerować wypowiedzenie umowy konta bankowego korzystając z naszego narzędzia GENERATORA WYPOWIEDZENIA PDF.
UWAGA! Artykuł ten przygotowany został dla kont w banku Santander Bank Polska S.A. – proszę nie mylić z innym bankiem o podobnej nazwie, czyli Santander Consumer Bank. Mimo, że oba banki mają tego samego właściciela oraz podobną nazwę to są oddzielnymi firmami.
Jak zamknąć konto w Santander: o czym musisz pamiętać?
Zamykając konto w dowolnym banku należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze zamykanie rachunku i wypowiedzenie umowy ramowej przeważnie wiąże się z 30 dniowym okresem wypowiedzenia. Oznacza to, że jeśli złożyć wypowiedzenie to bank i tak zamknie definitywnie ten rachunek za 30 dni.
W okresie tych 30 dni z konta w dalszym ciągu można w pełni korzystać. A co istotne – mogą naliczać się w tym czasie wszelkie opłaty związane z bankowością. Przykładowo mogą to być opłaty za prowadzenie konta, za kartę lub prowizje za przeróżne transakcje.
BARDZO WAŻNE!
Bank nie zamknie rachunku z ujemnym saldem. Zatem jeśli wyzerujemy konto, a w między czasie bank naliczy jakąś opłatę i na koncie będziemy „na minusie” to konto nie zostanie zamknięte w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia.
Zatem warto zadbać, aby nie dopuścić do takiej sytuacji, ponieważ w takim przypadku najprawdopodobniej będziemy musieli ponownie złożyć pisemne wypowiedzenie umowy rachunku bankowego.
Bardzo dobrą praktyka jest po prostu pozostawienie kilku złotych na koncie (na pokrycie ewentualnych opłat). Nawet jeśli zostaną nam pieniądze na koncie to bank MA OBOWIĄZEK po zamknięciu rachunku przelać te pieniądze na inne, wskazane w wypowiedzeniu konto.
W naszym bezpłatnym wzorze Wypowiedzenia Umowy o Konto Bankowe – oczywiście jest odpowiednie miejsce.
Możemy również zminimalizować ryzyko potrącenia opłat z rachunku i tutaj często poleca się po prostu pozamykanie kart debetowych czy innych płatnych funkcji/usług na koncie.
Nie masz jeszcze nowego konta bankowego? Koniecznie sprawdź nasz Ranking Kont Osobistych.
Sposoby jak zamknąć konto w Santander Bank Polska
Poniżej szczegółowo opiszemy wszystkie dostępne sposoby jak zamknąć konto w Santander Bank. Bank udostępnia 3 skuteczne sposoby zamknięcia rachunku.
Sposób #1: Korespondencyjnie
Jak zamknąć konto w Santander wysyłając list? Pierwszym sposobem jest wysłanie wypowiedzenia do centrali banku. To bardzo dobry sposób, ponieważ daje 100% gwarancję, że wypowiedzenie zostanie przyjęte, a pisemna forma stanowi dodatkowe zabezpieczenie.
Wydrukowane i podpisane wypowiedzenie możemy wysłać na adres banku:
Santander Bank Polska S.A.
al. Jana Pawła II 17
00-854 Warszawa
lub zanieść do dowolnego oddziału banku w Polsce.
DARMOWY WZÓR WYPOWIEDZENIA: Polecamy skorzystać z naszego BEZPŁATNEGO Generatora Wypowiedzenia Umowy Rachunku Bankowego PDF dostępnego na tej stronie.
Wystarczy wypełnić wszystkie wymagane pola, kliknąć w przycisk „Wygeneruj wypowiedzenie PDF”. W kolejnym kroku pozostaje jedynie wydrukować, (koniecznie!) podpisać wypowiedzenie i dostarczyć do banku zgodnie z poniższymi instrukcjami.
Pamiętaj, aby wysłać list polecony, priorytetowy z potwierdzeniem odbioru przez adresata!
Sposób #2: W oddziale Banku
Jak zamknąć konto w Santander w oddziale banku? Analogicznym sposobem jest zaniesienie wypełnionego Wypowiedzenia Umowy Rachunku Bankowego do dowolnego oddziału banku na terenie całej Polski.
Oczywiście, w tym przypadku nie musimy drukować i podpisywać wypowiedzenia, ponieważ pomoże nam w tym pracownik banku, który wydrukuje odpowiednią dyspozycję.
Jednak zdecydowanie szybciej będzie jeśli wcześniej przygotujemy taki dokument. Mając gotowe i podpisane wypowiedzenie wystarczy wręczyć to doradcy, który ma obowiązek przyjąć taką dyspozycję.
Wręczając wypowiedzenie prawdopodobnie unikniemy sytuacji, w której pracownik banku będzie próbował nas przekonać, aby jednak dalej pozostać klientem banku i nie zamykać konta.
DARMOWY WZÓR WYPOWIEDZENIA: Polecamy skorzystać z naszego BEZPŁATNEGO Generatora Wypowiedzenia Umowy Rachunku Bankowego PDF dostępnego na tej stronie.
Wystarczy wypełnić wszystkie wymagane pola, kliknąć w przycisk „Wygeneruj wypowiedzenie PDF”.
W kolejnym kroku pozostaje jedynie wydrukować, (koniecznie!) podpisać wypowiedzenie i dostarczyć do banku zgodnie z poniższymi instrukcjami.
Na tej stronie znajdziesz wyszukiwarkę oddziałów banku Santander: https://www.santander.pl/przydatne-informacje/placowki-i-bankomaty
Sposób #3: Infolinia – Jak zamknąć konto w Santander?
Kolejnym sposobem, nieco uciążliwym, ale znacznie szybszym jest kontakt z infolinią bankową. Poniżej numery, pod które należy się kontaktować:
1 9999 (lub z zagranicy: 48 61 81 1 9999)
Po wykonaniu połączenia wybieramy odpowiednia opcję, następnie wypowiadamy umowę o konto telefonicznie. Dyspozycje na infolinii są nagrywane, zatem takie zlecenie jest jak najbardziej uznawane.
Warto pamiętać, że konieczne będzie uwierzytelnienie swojej tożsamości.
Jak zamknąć konto w Santander przez internet?
Niestety, na chwilę obecną nie ma możliwości zamknięcia konta przez bankowość online lub aplikację mobilną. Nawet subkonta wymagać będą osobistej wizyty, kontaktu telefonicznego lub formy pisemnej.
Gdzie znaleźć lepsze konto bankowe?
Zamykając konto bankowe mamy 30 dni (okres wypowiedzenia). Jest to doskonały czas, aby rozejrzeć się za lepszym, tańszym i być może bardziej przyjaznym kontem bankowym. Ofert jest stosunkowo sporo jak na tak niewielką liczbę banku na polskim rynku.
Jeśli już założyłeś konto to nic straconego! Warto jeszcze raz przejrzeć Ranking Kont Osobistych – być może znajdziesz jeszcze lepszą ofertę.
Nie zapominajmy również o promocjach bankowych, z których warto czasami korzystać (jeśli warunki nie są zbyt skomplikowane). Zawsze to szansa na zagarnięcie kilku dodatkowych stówek. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym Rankingu Kont Osobistych NA TEJ STRONIE >>
W jakich przypadkach jest można zastosować wypowiedzenie natychmiastowe?
Umowę o konto bankowe, a także umowę ramową możesz wypowiadać bez konieczności zachowania okresu wypowiedzenia, który trwa 30 dni, przy użyciu wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym. Przypadki, dopuszczające użycie tego mechanizmu określone są przez prawo bankowe.
Najczęstszą sytuacją, gdzie korzysta się z tego typu trybu wypowiedzenia jest w przypadku zmiany warunków najważniejszych dokumentów lub TOiP przez bank. W takiej sytuacji każdy klient może wypowiedzieć umowę o rachunek bankowy natychmiast bez wymogu czekania 30 dni. Ten czas, w którym możesz zlecić wypowiedzenie natychmiastowe jest w praktyce ustalony odgórnie. Trwa przez określony czas od chwili zmiany najważniejszych regulaminów powiązanych z kontem bankowym.
Jak zamknąć konto w Santander?
Bank ma obowiązek poinformować o tych zmianach wszystkich klientów, a także udostępnić informacje dotyczące możliwej sytuacji wypowiedzenia umowy z bankiem jako wypowiedzenia natychmiastowego.
Banki respektują ten obowiązek, gdyż w przypadku niedopełnienia go. Urząd Ochrony Konsumentów ma obowiązek dać wysoką karę finansową na ten bank.
W takiej sytuacji klient banku może w zasadzie nie zgadzać się z nowymi warunkami. Zapisami, które przecież nie obowiązywały przy zawieraniu umowy, poprzez które być może klient nie zdecydowałby się na podpisanie umowy.
Jak zlikwidować konto w banku w sytuacji, kiedy mam komornika na koncie? Jak zamknąć konto w Santander?
Mając zajęcie komornicze na koncie bankowym, ale aktualnie w saldzie zablokowanym nie ma widocznych pieniędzy. To nie będzie żadnych przeciwwskazań do likwidacji takiego rachunku. Aktywne zajęcia komorniczego nie odbiera klientom prawa do założenia innego rachunku bankowego.
A zatem miej pewność, że na twoje konto bankowe nie będą przychodzić dodatkowe wpływy, tak, aby nie wpadały w saldo zablokowane, które będzie przelewana na poczet spłaty długu u komornika.
Jeśli konto jest puste i nie generuje innych opłat możesz bez problemu wypowiedzieć umowy i otworzyć konto w dowolnym innym, polskim banku.