Małe i średnie przedsiębiorstwa, które obawiają się utraty płynności finansowej, często decydują się na pomoc firmy faktoringowej. Faktoring to alternatywna dla kredytu bankowego metoda finansowania, która umożliwia przedsiębiorstwom rozwój i minimalizuje ryzyko zastoju gospodarczego. Wybierając faktoranta należy zastanowić się nad wysokością limitu faktoringowego. Jeśli zostanie dobrany nieprawidłowo – może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Czym więc jest limit faktoringowy i jak się go ustala?
Faktoring – czym jest?
Faktoring polega na wykupie przez faktora należności, czyli faktur, które wystawione zostały z odroczonym terminem płatności dla kontrahenta. Firma faktoringowa przyznaje faktorantowi (czyli swojemu klientowi) limit faktoringowy oraz wypłaca mu zaliczkę za fakturę w ramach uzgodnionego wcześniej limitu. Przedsiębiorca otrzymuje więc pieniądze na swoje konto i nie musi oczekiwać na nie do terminu, który zapisany jest na fakturze.
Co to jest limit faktoringowy?
Podpisując umowę z firmą faktoringową przedsiębiorcy przysługuje limit faktoringowy, czyli największa możliwa wartość należności, którą będzie finansował faktor. Ponieważ limit jest odnawialny, każdorazowa spłata należności przez faktoranta wpływa na zmniejszenie poziomu jego wykorzystania. Dzięki temu kwota finansowania może wzrosnąć.
Limit faktoringowy – rodzaje i wysokość
Istnieją dwa rodzaje limitów:
- globalny, czyli najwyższa kwota, którą może otrzymać faktorant od firmy faktoringowej, bez względy na liczbę faktur i odbiorców,
- sublimit, czyli najwyższa kwota, którą może otrzymać faktorant w związku z finansowaniem faktur od konkretnych kontrahentów.
Limit faktoringu ustalany jest po dokonaniu analizy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Zależy m.in. od kondycji finansowej, terminów płatności, raportów handlowych czy informacji, które znaleźć można w BIG.
Limit faktoringowy – czy można go zmienić?
Choć wysokość limitów faktoringowych jest wpisana w umowie, niekoniecznie muszą pozostać w ustalonej wysokości do końca trwania współpracy. Przedsiębiorca w każdej chwili może rozpocząć negocjację dotyczącą ich wysokości, jeśli do tej pory współpraca z firmą faktoringową przebiegała pomyślnie. Jeśli więc odbiorca dochowuje terminów płatności lub następuje wzrost obrotów – wysoce prawdopodobna jest możliwość zmiany limitów. W przypadku chęci modyfikacji faktor może wystąpić do przedsiębiorcy z prośbą o przedstawienie dokumentów, które będą stanowiły potwierdzenie sytuacji finansowej firmy.
Nieodpowiednio dobrany limit faktoringowy
Zanim przedsiębiorca nawiąże współpracę z firmą faktoringową warto sprawdzić, jaką maksymalną wysokość limitu może zaproponować dany faktor. Jest to niezwykle istotne, gdyż nieodpowiednia wysokość limitu faktoringowego może nie przynieść oczekiwanego rezultatu.
Zbyt wysoki limit może wpłynąć na wzrost dodatkowych kosztów, które są całkowicie niepotrzebne. Z kolei zbyt niski – nie pozwoli na pokrycie zapotrzebowania faktoranta. Jeśli bowiem limit zostanie przekroczony, przedsiębiorca nie będzie mógł otrzymać następnych zaliczek za faktury, w związku z czym jego sytuacja może się nie poprawić.
Limit faktoringowy – korzyści
- Uzyskane zaliczki mogą być wykorzystane m.in. do zakupu materiałów lub półproduktów, realizacji nowych zleceń czy zatrudnienia kolejnych pracowników,
- pozyskanie z faktur środki umożliwiają finansowanie należności bieżących, w postaci wynagrodzeń dla zatrudnionych, spłaty podatków, leasingów, rat etc.
- przedsiębiorstwo może zaproponować kontrahentom wydłużone terminy płatności, co pozwoli zbudować solidną przewagę nad firmami konkurencyjnymi.
Faktoring pozytywnie wpływa na sytuację finansową przedsiębiorstw. Pozwala im obracać środkami z zyskiem zanim kontrahent spłaci należności. Przed podjęciem decyzji o wyborze firmy faktoringowej należy zwrócić szczególną uwagę na limit faktoringowy, który – ustalony na odpowiednim poziomie – poprawi funkcjonowanie firmy i pozwoli jej na dalszy rozwój.
źródło zdjęcia: pixabay.com