Jak założyć konto bankowe w Estonii bez meldunku?

Jak założyć konto bankowe w Estonii bez meldunku? Czy jest możliwe założenie konta w Estonii przez internet?

Sprawdzamy możliwości jakie estońskie banki oferują w przypadku zakładania kont zarówno drogą elektroniczną jak i tradycyjną. Zapraszamy zatem do naszego krótkiego poradnika po estońskich bankach.

Wstęp: Konto bankowe w Estonii 

Estonia to jeden z najbardziej scyfryzowanych krajów nie tylko w Unii Europejskiej, ale w zasadzie na całym świecie. To kolebka innowacyjności, technologii oraz cyfryzacji. Kraj ten zdobył międzynarodową uwagę, dzięki wielu start-up’om oraz firmom, które zrewolucjonizowały internet.

Wśród nich są takie sławy jak np. Skype, Bolt czy Transferwise, który opisywaliśmy już na łamach naszego bloga.

Estonia to po prostu miejsce dla firm oraz osób, które pracują zdalnie. Bardzo dużo firm estoński prowadzą działalność w internecie.

Ze względu na estoński słynny program e-rezydencji oraz bardzo sprzyjające warunki biznesowe – Estonia przyciąga tysiące przedsiębiorców każdego roku. Zastanawiasz się czy Firma w Estonii jest dla Ciebie?

Zapraszam do zapoznania się z naszym artykułem: Firma w Estonii – Niezbędnik Przedsiębiorcy.

Konto bankowe w Estonii – przez internet

Mimo faktu, że Estonia oferuje e-rezydencję, czyli kartę oraz elektroniczny podpis, dzięki któremu załatwimy wszystkie sprawy urzędowe online to niestety, ale banki przestrzegają zasady KYC – Know Your Client.

A to powoduje pewne utrudnienie przy zakładaniu kont przez internet, ponieważ, aby założyć konto wymagana jest wizyta w oddziale oraz rozmowa Face to face z przedstawicielem banku.

Jako nierezydent masz prawo do założenia konta w estońskim banku, ale konieczna będzie wizyta w oddziale wybranego banku. Dodatkowo wiele banków wymaga przedstawienia dowodów na jasne powiązania z Estonią (choć to akurat tyczy się najbardziej firm i spółek).

Konto bankowe w Estonii – alternatywy

Jednak mamy dobrą wiadomość, dla osób, które chcą założyć konto w EURO przez internet. Mamy kilka alternatywnych banków na terenie Unii Europejskiej, które udostępniają możliwość założenia konta online:

  • bez wizyty w oddziale zagranicznego banku,
  • bez konieczności przedstawiania dokumentów (zaświadczeń o pracę, dochodowych itd…),
  • bez konieczności posiadania meldunku w obcym kraju,
  • weryfikacja tożsamości odbywa się w pełni za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz szyfrowanego połączenia, a cały proces trwa zazwyczaj od 10 do 15 minut.

Jeśli potrzebujesz konto w EURO to nie ma żadnego znaczenia czy będzie to Estonia czy inny europejski kraj. Przelewy europejskie SEPA są ustandaryzowane to znaczy, że przelew między dwoma bankami w różnych krajach jest realizowany dokładnie tyle samo czasu co między dwoma bankami w obrębie jednego kraju.

Wyłączeniem naturalnie są Polska, Czechy i inne kraje, które nie należą bezpośrednio do strefy EURO. Większość instytucji w Estonii akceptuje inne konta założone w innych krajach. Dlatego warto skorzystać z ofert banków internetowych w innych krajach – tym bardziej, że są to pełnoprawne banki, które oferują Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Poniżej linki do instrukcji wraz z pełnymi opisami kont:

Konto bankowe w Estonii – wizyta osobista

Zakładając konto bankowe osobiście jak zwykle, będziesz musiał udowodnić swoją tożsamość, czyli na pewno będzie potrzebny jakiś dokument tożsamości może to być: dowód osobisty lub paszport. Najczęściej będzie również wymagane pozwolenie na pobyt czasowy lub stały.

Ponadto przy zakładaniu konta osobistego bank może wymagać umowę najmu, dokumenty świadczące o posiadaniu lokalu lub zameldowania, zaświadczenia z banku w kraju ojczystym lub zaświadczenie od pracodawcy. Wszystko zależy od wyboru banku oraz procedur w danej jednostce. Dlatego zalecamy kontakt z wybranym bankiem przed próbą otwarcia rachunku rozliczeniowego.

Plusem jest to, że Estonia to stosunkowo mały kraj nastawiony na międzynarodowych inwestorów oraz przedsiębiorców. Zatem bez problemu będziemy mogli porozumieć się w języku angielskim w większości banków i oddziałów.

Proces otwierania konta bankowego jest trochę inny dla posiadaczy karty e-rezydencja. Takie osoby mają prawo otworzyć konto bankowe dla spółki zarejestrowanej w Estonii. Wymagane jednak będzie udowodnienie powiązań biznesowych z Estonią oraz wykazanie konkretnego powodu, dla którego potrzebujemy estońskie konto bankowe.

Największe i najlepsze banki w Estonii – konto bankowe w Estonii

W Estonii działa wiele międzynarodowych oraz krajowych banków. Poniżej kilka najpopularniejszych banków, które obsługują klientów indywidualnych oraz biznesowych.

  • Swedbank – bank słynie z wygodnej bankowości mobilnej oraz internetowej, a także z licznej siedzi bankomatów i oddziałów w całym kraju. Założenie konta najczęściej jest bezpłatne, bank organizuje mnóstwo promocji oraz oferuje bezpłatną kartę debetową.
  • SEB Bank – w ofercie tego banku znajdziemy wszelkie rodzaje kont osobistych oraz firmowych. Bank jest w pełni funkcjonalny, zapewnia możliwość wykonywania tradycyjnych operacji bankowych jak i mobilnych, internetowych. Dla e-rezydentów możliwe jest łatwe otwarcie zwykłego konta prywatnego. Infolinia banku jest w języku angielskim zatem w przypadku jakichkolwiek pytań można dzwonić.
  • TBB Pank – to estoński bank, który oferuje konta osobiste oraz dla biznesu. Konta mogą być obsługiwane poprzez bankowość internetową i aplikację mobilną. Bank działa w języku estońskim, rosyjskim oraz angielskim. W standardzie banku są takie usługi, produkty i operacje bankowe jak: przelewy, płatności kartą, lokaty, bankowość online, aplikacja mobilna, pożyczki, ubezpieczenia itd… Ponadto w banku znajdziemy szeroką ofertę na konta walutowe.
  • LVH Pank – kolejny bank typowo estoński, który jeszcze do 2015 roku był jedynie internetowym bankiem. Otwarcie konta w tym banku jest niezwykle szybkie i proste. Bank oferuje możliwość otwierania kont online.

Konto bankowe w Estonii czy warto?

Przeważnie otwarcie konta bankowego w Estonii nie wiąże się z żadnymi opłatami i prowizjami za otwarcie czy prowadzenie rachunku. Warto jednak sprawdzić pozostałe opłaty – głównie w przypadku wypłat/wpłat w bankomatach/wpłatomatach. W maszynach obcych banków prowizje mogą być dość wysokie.

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (24 głosy)
Subscribe
Notify of
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments