Firma w Estonii [Niezbędnik Przedsiębiorcy]

Firma w Estonii czy warto zakładać firmę za granicą? Dla kogo jest to rozwiązanie? Czy jest to opłacalne? Czy jest to legalne? Ile kosztuje firma w Estonii?

Duży ucisk podatkowy zawsze powoduje chęć optymalizacji, ucieczki za granicę oraz prowadzenie biznesu w stabilnym środowisku. Nie zawsze związane jest to z niechęcią do podatków, gdyż jak wiadomo płacenie podatków jest nieuniknione.

Nie mniej, w wielu krajach podatki są o wiele niższe, a urzędnicy bardziej przyjaźnie nastawieni do przedsiębiorcy. Płacąc relatywnie niższe podatki więcej zostanie w kieszeni podatnika, dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość rozwijać swoją firmę oraz inwestować.

Ten artykuł jest „pigułką wiedzy”, obowiązkową lekturą, dla każdego, kto chciałby przenieść biznes właśnie do Estonii. Dowiesz się między innymi:

 • dla kogo jest firma w Estonii oraz kto może przenieść swój biznes,
 • jak wyglądają konsekwencje podatkowe,
 • kiedy spółka jest uznawana za spółkę kontrolowaną CFC,
 • jak wyglądają podatki w Estonii i ile można zaoszczędzić przenosząc tam firmę,
 • i wiele innych…

Sprawdź nasz artykuł: Jak założyć konto bankowe w Estonii bez meldunku?

Polecany artykuł: Jak założyć konto bankowe na Kajmanach?


Informacje w tym artykule zostały opracowane na podstawie kilku zagranicznych źródeł. Nie mogę zagwarantować, że w każdym przypadku zasady podatkowe opisane w tym artykule będą miały zastosowanie.

Ten artykuł nie może być traktowany jako porada podatkowa, a jedynie jako źródło edukacyjno-informacyjne. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji podatkowej zalecam skonsultować się z profesjonalnym doradcą podatkowym.


Wprowadzenie: Firma w Estonii

Estonia… Niewielkie państwo z zaledwie 1,3 miliona mieszkańców położone na północy europy przy morzu bałtyckim. Niewiele osób jednak wie, że to właśnie w Estonii jedne z najszybciej rozwijających się firm na świecie rozpoczynały swoją działalność. Bez wątpienia wiele osób korzystało z usług estońskich startupów niewiedząc nawet o tym. A są to takie firmy jak: Skype, TransferWise, Bitbay czy Pipedrive.

Estoński rząd aktywnie inwestuje w rozwój przedsiębiorczości w tym kraju. Firmy estońskie są znane w Internecie i na całym świecie. Nie bez powodu wiele firm nawet z Malty (uznawanej za europejski raj podatkowy) przenosiły się właśnie do Estonii.

U podstaw tego sukcesu leży przede wszystkim cyfrowa obsługa firm, a także przekonanie, aby biurokrację ograniczyć do minimum na rzecz rozwiązań online.

Firma w Estonii może zostać założona z dowolnego miejsca na świecie. Możesz ją prowadzić bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz. A kraj oferuje właścicielom firm e-Rezydencję, tak, aby każdy mógł swobodnie zarządzać swoim biznesem. e-Rezydencja daje mnóstwo korzyści, ale najważniejszymi są bez wątpienia: pełny dostęp do infrastruktury cyfrowej oraz dokładnie te same prawa w biznesie co rodowici obywatele Estonii.

Tutaj warto zwrócić również uwagę na bardzo ważną rzecz, która jest pomijana w innych artykułach. e-Rezydencja spółki estońskiej nie zapewnia zmiany rezydencji podatkowej osoby fizycznej, która jest właścicielem spółki. Szerzej opiszę to w akapicie dotyczącym rezydencji podatkowej. 

Zatem e-Rezydencja jest funkcją stworzoną głównie z myślą o zagranicznych przedsiębiorcach, którzy chcą swobodnie prowadzić firmę w Estonii. 

Dla kogo jest firma w Estonii? Kto może ją założyć?

Najwięcej osób korzystających z tego typu rozwiązań to głównie cyfrowi nomadzi, freelancerzy, wykonawcy czy osoby samozatrudnione świadczące usługi przez internet.

Niestety jeśli prowadzisz fizyczny sklep lub zakład w Polsce, to nie będziesz mógł przenieść się do Estonii. A nawet jeśli się przeniesiesz, a fizycznie biznes będziesz prowadzić w Polsce to i tak trzeba otworzyć filię estońskiej spółki w Polsce – co, jeśli mieszkasz na stałe w Polsce jest pozbawione sensu.

Zatem firma w Estonii to rozwiązanie dla Ciebie jeśli:

 • sprzedajesz towary przez internet,
 • sprzedajesz kursy, filmy, ebooki przez internet,
 • zajmujesz się dropshippingiem,
 • jesteś wykonawcą lub twórcą internetowym (youtuber, vloger, bloger, influencer),
 • świadczysz usługi przez internet (grafika, strony internetowe, copywriting, itd…)
 • jesteś programistą i możesz pracować zdalnie,
 • i inne niezwiązane ze stałym miejscem wykonywania pracy/bizensu.

Czy warto zakładać firmę w Estonii?

Firma w Estonii przyciąga takich ludzi z całego świata, a główne powody, dla których przedsiębiorcy zakładają tam firmy to przede wszystkim:

 • stabilne i proste przepisy podatkowe,
 • przyjazne podejście urzędników do przedsiębiorców,
 • niskie koszty prowadzenia spółki,
 • estońska spółka jest spółką UE, więc Twoja firma będzie na największym jednolitym rynku na świecie z możliwością zarządzania firmą z dowolnego miejsca na świecie,
 • niskie podatki oraz możliwość odroczonego CIT.

Podatek dochodowy CIT w Estonii 

Jak w takim razie wyglądają podatki w Estonii? Chcąc być uczciwym już na samym początku muszę zaznaczyć, że Estonia NIE JEST rajem podatkowym. Jak najbardziej jest mnóstwo korzyści i w mojej opinii o wiele bardziej opłaca się prowadzić firmę w Estonii. Jeśli natomiast unikanie podatków to Twoja jedyna motywacja to Estonia nie jest miejscem dla Ciebie.

Jeśli jednak chcesz mieć jasne zasady, swobodę w prowadzeniu i zarządzaniu firmą, chcesz być traktowany jak człowiek, a nie jak potencjalny złodziej, chcesz płacić uczciwe podatki i nie tracić czasu na biurokrację to Estonia będzie dla Ciebie rajem.

W Estonii obowiązuje odroczony podatek CIT bez limitu czasowego. Dopóki firma nie wypłacania pieniędzy – nie płaci podatku. Dzięki temu przedsiębiorcy mają więcej pieniędzy na inwestycje firmowe oraz rozwijanie własnego biznesu.

Nie płacisz żadnych podatków za zarobione lub zainwestowane ponownie pieniądze!

W momencie wypłacenia dywidendy lub wynagrodzenia ze spółki powstaje obowiązek podatkowy.

Firma w Estonii 2021 2022 rok

Dywidendy i wynagrodzenia ze spółki Estońskiej

Wiele osób, które do tej pory prowadziły działalność gospodarczą lub spółkę cywilną mogą mieć problem ze zrozumieniem jak to dokładnie działa. Zatem bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że istnieją dwa byty: Ty i Twoja firma. Są to dwie niezależne osoby prawne. Pieniądze spółki nie są Twoje, ale Twojej spółki i vice versa. Jako, że jesteś właścicielem, udziałowcem to masz prawo do wypłaty dywidendy.

Firma w Estonii a Dywidenda

Dywidenda to nie innego jak wypłata określonego procentu wypracowanego zysku przez firmę wprost proporcjonalnie do ilości posiadanych udziałów. Jeśli posiadasz 100% udziałów i jesteś jedynym właścicielem firmy to masz prawo wypłacić sobie całkowity zysk z firmy.

Dywidendy są wypłacane rocznie, czyli na początku każdego roku podatkowego możesz wypłacić dywidendę akcjonariuszom swojej firmy. Dywidendy są opodatkowane 25% podatkiem. (20% brutto, czyli w szybkim przeliczeniu 20/80=25%)

I ten podatek od wypłaconej dywidendy płaci Twoja firma w następnym miesiącu. Nie ty, ale Twoja firma. To bardzo ważne, aby to zrozumieć. W przypadku rezydentów podatkowych w Estonii – nie muszą już nic więcej płacić, 75% z tego zostaje przelane na konto bankowe i można dowolnie z tego korzystać.

Ale…

Niestety w wielu innych krajach europejskich otrzymywanie dywidend podlega podatkom od zysków kapitałowych.

Rezydencja podatkowa Twojej spółki to nie jest Twoja osobista rezydencja podatkowa.

Jeśli zatem:

 • centrum życiowe jest w Polsce, czyli mieszkasz w Polsce, masz rodzinę w Polsce oraz
 • przebywasz dłużej niż 183 dni w roku w Polsce.

Wówczas masz nieograniczony obowiązek podatkowy jako osoba fizyczna w Polsce, zatem od kwoty dywidendy po opodatkowaniu w Estonii – trzeba jeszcze zapłacić podatek w Polsce, czyli od tych 75% całkowitej dywidendy płacimy znowu 19% podatku od zysków kapitałowych (podatek belki).

Przykład 1. Wypłata dywidendy a opodatkowanie (firma w Estonii)

Jeśli zatem dywidenda wyniesie 20 000 EUR to przy wypłacie – spółka zapłaci 5000 EUR podatku. Na rękę przelewem otrzymasz 15 000 EUR. Od tego w Polsce powinno zapłacić się 19%, czyli 2850 EUR i zostaje: 12 150 EUR do dowolnego wykorzystania.

Uwaga: Jeśli nie zapłacisz tego podatku w Polsce, a fiskus się zorientuje to nałoży na Ciebie 75% podatek karny.

Zatem jeśli mieszkasz w Polsce to realne opodatkowanie dochodów, które przechodzą przez spółkę estońską wynosi blisko 40%. Łączny podatek w Estonii i Polsce: 7850 EUR -> (7850 EUR/20 000EUR)*100% = 39,25%.

Plusem jest fakt, że nie płacimy w tym wypadku żadnego ZUSu, ani innych składek na ubezpiczenia społeczne.

Firma w Estonii a Wynagrodzenie

Wynagrodzenie co do zasady wypłacane jest raz na miesiąc. Aby wyjaśnić dokładnie zasady opodatkowania przy wypłacie trzeba zrozumieć, że Ty jako członek zarządu Twojej firmy wykonujesz dwa rodzaje zadań:

 1. Jesteś członkiem zarządu swojej firmy i wykonujesz zadania administracyjne (planowanie, zebrania itd…)
 2. Jesteś pracownikiem swojej firmy i wykonujesz określone zadania związane z działalnością operacyjną.

W takim przypadku wynagrodzenie jest podzielone na dwie części: 1) wynagrodzenie członka zarządu (kierownika ds. wynagrodzeń) oraz 2) wynagrodzenie pracownika.

Jak dokonuje się tego podziału?

Zasada jest taka, że 30% to wynagrodzenie członka zarządu, natomiast pozostałe 70% jest jako wynagrodzenie dla pracownika. Czyli wypłacając sobie pensję 2000 EUR miesięcznie: 600 EUR będzie pensją członka zarządu, natomiast 1400 EUR jako pensja pracownika.

W szczególnych przypadkach dla wysoko wykwalifikowanych pracowników (np. programiści, twórcy stron internetowych, projektanci czy montażyści wideo) istnieje możliwość redystrybucji środków w stosunku 20%/80%. Wówczas 20% wypłaty stanowi wynagrodzenie członka zarządu, a pozostałe 80% pensję pracownika.

I nie robi się tego przypadkowo.

Jeśli mieszkasz w Polsce (poza Estonią) to wówczas to wynagrodzenie pracownika nie podlega opodatkowaniu w Estonii. Jedynie ta części wynagrodzenia dla członka zarządu. Im niższe wynagrodzenie dla członka zarządu tym niższy podatek do zapłaty w Estonii.

Ile zapłacę podatku za wynagrodzenie dla członka zarządu?

Standardową stawką podatkową dla wynagrodzenia członka zarządu jest 25% podatku dochodowego + 33% podatku socjalnego (do podstawy opodatkowania wliczamy pensję + podatek). Jeśli natomiast płacisz podatki w innym kraju europejskim i np. pracujesz na cały etat/pół/ćwierć etatu w Polsce i odprowadzasz składki do ZUS lub prowadzisz działalność gospodarczą w Polsce to możesz być zwolniony z konieczności opłacania tego 33% podatku socjalnego przy pensji członka zarządu.

W takim razie czy wynagrodzenie dla pracownika jest całkowicie wolne od podatków?

Nie do końca, ponieważ w Estonii nie zapłacisz od tego podatku, ale w Polsce już tak – a jakby inaczej!

Zatem płacimy dodatkowo podatek (różnicę) od całego dochodu nawet od opodatkowanej wcześniej części pensji członka zarządu. Dochód powinien zostać ujęty w PIT zwiększając tym samym podstawę opodatkowania. Dzięki międzynarodowym umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania nie będzie konieczności płacenia dodatkowego podatku, ale jedynie różnicę.

Przykład 2. Firma w Estonii a wypłata pensji

Załóżmy, że przeznaczamy na nasze wynagrodzenie 2000 EUR miesięcznie. Zastosujemy rozkład 20/80, czyli 400 EUR jest jako pensja członka zarządu, natomiast 1600 EUR będzie wypłatą pracownika.

Jeśli mieszkasz w Polsce to 1600 EUR jest nieopodatkowane w Estonii. Płacimy więc jedynie podatek od 400 EUR:

Podatek dochodowy: 400 EUR * 25% = 100 EURO
Podatek socjalny: 33% * (400+100) EUR = 165 EUR

RAZEM: 265 EUR

Zatem za wypłatę 2000 euro firma zapłaci 265 euro podatków, czyli (13,25%).

Jaki jest minimalny kapitał zakładowy przy zakładaniu spółki w Estonii?

Zakładając spółkę w Estonii wymagany minimalny kapitał zakładowy wynosi 2500 EUR. Jeśli nie ma konieczności wpłacania tej sumy w momencie zakładania firmy. Wpłacenie tego kapitału można odroczyć w czasie bez konkretnego limitu. Jednak będzie trzeba to wpłacić przed pierwszą wypłatą dywidendy z firmy.

Wpłata kapitału zakładowego jest bardzo prosta. Wystarczy zrobić przelew na konto firmy w Estonii.

Co to jest CFC i kiedy firma w Estonii zostanie uznana jako CFC?

CFC, czyli Controlled Foreign Company, Zagraniczna Spółka Kontrolowana. Jest to definicja dotycząca szczególnych rodzajów spółek, w których miejsce zarządu, siedziba jest w innym kraju niż kraj rezydencji osoby fizycznej, która jest właścicielem tej firmy.

Jeśli mieszkasz w Polsce, ale decydujesz się na założenie spółki w Estonii to przy spełnieniu pewnych warunków spółka taka może być uważana za CFC, czyli Zagraniczną Spółkę Kontrolowaną.

Czy każda firma w Estonii będzie CFC?

Tylko ściśle określone podmioty zagraniczne zarządzane przez polskiego rezydenta lub w których polski rezydent posiada udziały, spełniają definicję CFC. W uproszczeniu termin CFC dotyczy bezwzględnie podmiotów zagranicznych z miejscem siedziby lub zarządu w raju podatkowym.

Więcej na ten temat warto doczytać w artykule: https://dyskusja.biz/biznes/spolki-cfc-zagraniczne-spolki-kontrolowane-70360


Źródła:

https://yourcompanyinestonia.com/how-taxes-and-vat-works-for-estonian-companies/

https://blog.xolo.io/9-things-you-need-to-know-before-starting-a-company-with-estonian-e-residency-cff0013f18fb

Oceń artykuł: 4.7 / 5 (55 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments