Konto zen a komornik – Czy ten bank jest bezpieczny?

Co to jest ZEN? Czy ten nowy gracz na rynku, który oferuje konta z polskimi numerami IBAN jest bezpieczny? Wiele osób szukając informacji w temacie „konto ZEN a komornik” zastanawia się czy warto? Coraz więcej osób pisze do nas z tym pytaniem, dlatego postanowiliśmy to sprawdzić.

W tym artykule dowiesz się czy założenie konta w ZEN jest dobrym pomysłem na konto bez komornika. Co więcej nasza redakcja założyła to konto, aby sprawdzić aplikację ZEN, opłaty, prowizje za przelewy. Czy rzeczywiście jest tam polski IBAN, na który można przyjąć wypłatę od pracodawcy?

Konto ZEN czy to prawdziwe konto bankowe?

Firma ZEN nie jest tradycyjnym bankiem jaki znamy na co dzień. Jest firmą typu fintech, czyli prywatną firmą, która zajmuje się usługami finansowymi. Firma ma siedzibę na Litwie oraz funkcjonuje na podstawie tamtejszych przepisów.

Można powiedzieć, że ZEN jest konkurencją w stosunku do Revoluta. Obecnie ich usługi dostępne są w 32 krajach Europy w tym w Polsce. Główną ofertą jest internetowe konto wraz z kartą Mastercard, które zapewnia możliwość wymiany walut po atrakcyjnym kursie.

Ponadto ZEN oferuje wiele ciekawych benefitów między innymi cashback, dodatkowe ubezpieczenie (np. na sprzęt elektroniczny) czy szeroki program ochrony zakupów. Karta ZEN z kolei może zostać podpięta pod popularne systemy płatności takie jak Apple Pay, Google Pay czy Garmin Pay.

Konto ZEN a komornik i system OGNIVO

Jeśli chcemy zrozumieć jaka jest zależność między ZEN a komornikiem warto najpierw poznać zasadę działania OGNIVO. Nie będziemy się rozpisywać na ten temat, ale skrótowo wyjaśnimy tą kwestię.

OGNIVO jest to system, który funkcjonuje jedynie na terytorium Polski. Integruje instytucje administracji publicznej, różnego rodzaju urzędy oraz banki. Jest to platforma do wymiany informacji między wspomnianymi podmiotami. Korzystają z niego również komornicy i dzięki temu z łatwością mogą namierzyć dowolne konto otwarte w polskim banku.

Odnosząc się do tematu konto ZEN a komornik sytuacja nie jest jednoznaczna. Firma ZEN jako przedsiębiorstwo co prawda nie jest uczestnikiem systemu OGNIVO. W przypadku kont złotówkowych rachunki prowadzone są jednak z użyciem polskich numerów IBAN. Oznacza to, że co do zasady komornik ma wgląd w rachunki prowadzone przez ZEN.

W związku z tym mamy sytuację podobną jak w przypadku konta Revolut. Z jednej strony taki rozwiązanie może okazać się skuteczne. W rzeczywistości jest jednak tymczasowe oraz ograniczone. W każdym razie nie zapewnia 100% gwarancji bezpieczeństwa. 

Rachunek w ZEN czy warto otwierać?

Jeśli kwestię związaną z kontem ZEN i komornikiem mamy już wyjaśnioną. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej instytucji oraz produktom jakie oferuje. Niewątpliwie mimo wszystko wielu z Was zdecyduje się posiadać tam konto. Spradźmy zatem czy warto z czysto praktycznego punktu widzenia? Jak sytuacja wygląda z bankomatami, przelewami, kosztami czy rachunek jest bezpłatny?

Rozpoczynając od analizy opłat i prowizji, ZEN prezentuje podejście odmiennie niż tradycyjne banki. Bazuje ono na modelu subskrypcji, gdzie w zależności od wybranego planu, różnią się dostępne funkcje oraz cennik. Ten innowacyjny model pozwala na dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta.

Dzięki temu klienci mają elastyczność w zarządzaniu swoimi finansami. To daje możliwość wyboru planu najbardziej odpowiadającego ich stylowi życia oraz potrzebom finansowym.

Plan FREE

Jak nazwa wskazuje konto ZEN może być bezpłatne. To znaczy, że nie musisz płacić żadnych stały, miesięcznych opłat. Generuje to pewne ograniczenia, ale na plus, że firma udostępnia taką opcję. W ramach tej taryfy mamy do dyspozycji:

 • rachunek lokalny z numerem IBAN,
 • prowizję za wymianę walut 0,5%,
 • przelewy wewnątrz ZEN bezpłatnie,
 • przelewy do innych banków – 2,40 zł / za przelew,
 • przelew europejski SEPA 0,50 zł,
 • SWIFT – 19,00 zł + 0,1%,
 • darmowa karta – wirtualna,
 • wypłaty z bankomatów – 1,5% prowizji,
 • brak wpłatomatów.

Plan GOLD

Kolejnym planem jest GOLD, który jest płatny w wysokości 4 zł / miesięcznie. Kwota oczywiście nie jest jakaś bardzo wygórowana i biorąc pod uwagę, że wówczas konto jest praktycznie bezpłatne w innych kwestia to myślę, że to się opłaca. 

A co otrzymamy w tej cenie?

 • lokalny IBAN w wybranej walucie,
 • opłatę za przewalutowanie 0,2%,
 • wszystkie przelewy wewnętrzne oraz krajowe bez dodatkowych opłat,
 • opłata za SEPA – 0,25 zł / przelew,
 • prowizja SWIFT – 16,50 zł + 0,1%,
 • bezpłatna karta – tradycyjna oraz wirtualna,
 • wypłata z bankomatów – 0 zł (do kwoty 900 zł) – powyżej prowizja standardowa 1,5%,
 • natychmiastowy cashback,
 • benefity (gwarancja na sprzęt oraz ochrona zakupów).

Plan PLATINUM

Najwyższy plan, którego koszt to 30 zł / miesięcznie. Opcja polecana zdecydowanie dla osób, które aktywnie korzystają z konta ZEN. W ramach tego planu uzyskamy:

 • numer IBAN w lokalnych walutach,
 • brak dodatkowych opłat za przewalutowania,
 • bezpłatne przelewy: wewnętrzne, krajowe, SEPA,
 • SWIFT za 14,00 zł + 0,1%,
 • bezpłatne karty (do 2 fizycznych oraz 3 wirtualnych),
 • darmowe wypłaty z bankomatów (do 3800 PLN),
 • pozostałe benefity.

ZEN działa na takiej samej zasadzie jak konkurencyjne podmioty w tym zakresie. Jeśli chodzi o sam cennik to w porównaniu do innych rozwiązań trzeba uczciwe przyznać, że nie są to zbyt zawyżone kwoty. Minusem na pewno jest, że nie możemy wpłacać pieniędzy we wpłatomatach. Do dużych plusów zaliczyć musimy możliwość przyjmowania wynagrodzenia bezpośrednio na konto oraz wielowalutowy charakter rachunku oraz karty. Dodatkowo, ZEN oferuje atrakcyjny program cashback, który pozwala oszczędzać przy codziennych zakupach.

Egzekucja komornicza a nowe konto w banku

W kontekście zajęcia komorniczego warto zwrócić uwagę, na jeszcze inny aspekt. Wiele osób próbuje otworzyć nowe konto w banku na terenie Polski. Takie rozwiązanie generalnie na dłuższą metę raczej się nie sprawdzi. Prędzej czy później komornik dowie się o tym koncie i w konsekwencji zablokuje środki na nim dostępne.

Teoretycznie można próbować, w końcu otwieranie dodatkowych kont nie jest przestępstwem. Natomiast ukrywanie majątku przed komornikiem może za takie zostać uznane. Zatem zamiast zakładać nowe rachunki zachęcamy do skorzystania z innych rozwiązań prawnych dostępnych dla dłużników.

Długoterminowym, skutecznym rozwiązaniem będzie między innymi negocjacja z wierzycielem i spłata zadłużenia bez interwencji ze strony organu egzekucyjnego. Komornik, który prowadzi sprawę zawsze pobiera własne wynagrodzenie, prowizje przez co spłata zadłużenia może znacznie się wydłużyć. 

Pamiętaj również, aby prowadzić wszelkie rozmowy z porozumieniem z doradcą lub pomocą prawną. W wielu miasteczkach funkcjonują społeczni prawnicy, którzy udzielają wsparcia bezpłatnie. Warto poszukać więcej informacji bezpośrednio w urzędach miast.

Konto Revolut jako konto bez komornika 

Kilkukrotnie wspominaliśmy już o innym rozwiązaniu, a mianowicie konkurencji, czyli Revolucie. W kontekście rachunku bankowego bez komornika jest to zdecydowanie popularniejsze rozwiązanie. W praktyce jednak działa na dokładnie takiej samej zasadzie jak w przypadku ZEN.

Mieliśmy okazję testować konto Revolut i możemy stwierdzić, że nie ma większych różnic jeśli chodzi o funkcjonalność. W przypadku Revoluta na pewno będzie więcej innych, dodatkowych usług, a także sama firma istnieje na rynku znacznie dłużej.

W przypadku opłat i prowizji zwycięzcą jest jednak fintech ZEN, który oferuje swoje usługi w dużo niższej cenie. Ostateczny wybór zależy jednak od indywidualnych preferencji i upodobań, zatem zostawiamy to Wam. Zanim jednak podejmiesz decyzję zapoznaj się z tekstem: Konto Revolut a komornik.

Jak chronić swoje środki na koncie?

Niestety nie ma jednej, uniwersalnej metody. Sytuacja każdej osoby zadłużonej jest inna i istnieją różne sposoby jak wyjść z długów. Warto mieć na uwadze, że ukrywanie swojego majątku nie jest zgodne z prawem. Może prowadzić do wielu dodatkowych problemów.

Osoby zadłużone przeważnie gromadzą środki na zagranicznych kontach lub w gotówce. Niektórzy próbują szukać konta bez komornika, które zapewniłoby chociaż w minimalnym stopniu bezpieczeństwo.

Czy jednak warto uciekać się do tego typu metod? W rzeczywistości ucieczka nie rozwiązuje problemów, a długi będą się powiększać poprzez opłaty sądowe, odsetki i inne opłaty kancelarii komorniczej. I nie chodzi tutaj o to, że straszymy. Po prostu takie są fakty i prędzej czy później będzie trzeba się z tym zmierzyć.

pytania i odpowiedzi - konto ZEN a komornik

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czy na konto ZEN może wejść komornik?

Na chwilę obecną komornik nie może wejść na konto ZEN. Jednak w przypadku korzystania z polskich numerów IBAN komornik będzie to widzieć. Co prawda numer przypisany jest w polskim banku do firmy. Coraz częściej mówi się, że ZEN pójdzie w kierunku Revoluta i saldo klientów będą łatwiej widoczne dla komorników. Polecamy śledzić zmiany w prawie i działania ZEN, aby być na bieżąco.

Jakiego konta nie zablokuje komornik?

Komornik nie zablokuje kont zagranicznych lub socjalnych. Konto socjalne może zostać otwarte w polskim banku, a wszelkie wpływy na to konto nie będą automatycznie blokowane przez komornika. Jednak należy pamiętać, że posiadanie konta zagranicznego nie zwalnia z obowiązku spłaty długów i może zostać uznane za próbę uniknięcia egzekucji komorniczej.

Czy konto ZEN ma polski IBAN?

Tak w ramach prowadzenia rachunku złotówkowego w ZEN możemy uzyskać polski IBAN. Jest to jedna z nielicznych zagranicznych instytucji, która oferuje taką możliwość. To ułatwia przeprowadzanie transakcji w kraju i umożliwia łatwiejsze zarządzanie finansami w złotówkach.

Po jakim czasie komornik wchodzi na nowe konto?

Komornik musi wysłać zapytanie do systemu OGNIVO i wówczas otrzymuje informacje na temat banków, w których dłużnik posiada rachunki. Nie jest to czynność, którą wykonuje się systematycznie, zatem czas ostatecznie zależy od sposoby funkcjonowania danego komornika.

Czy Zen ma coś takiego jak Revolut Junior?

Niestety, ZEN nie posiada w ofercie konta dedykowanego dla dzieci. Nie ma również kont współdzielonych. Jedną opcją jest skorzystanie z planu PLATINUM oraz wyrobienie kilku kart, na które można przypisać limity. To pozwala na pewien stopień kontroli nad wydatkami młodszych członków rodziny.

Oceń artykuł: 4.9 / 5 (24 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments