Czy komornik może zająć 14 emeryturę? [ODPOWIEDŹ]

Czy komornik może zająć 14 emeryturę? Czy komornik może zablokować czternastkę? Jako, że zbliża się termin wypłat świadczenia otrzymujemy od naszych czytelników mnóstwo pytań na ten temat.

W związku z rosnącą popularnością tego zapytania, postanowiliśmy udzielić odpowiedzi bezpośrednio na blogu, tak, aby każdy mógł skorzystać z tej wiedzy.

Czy komornik może zająć 14 emeryturę?

Ostatnimi czasy „rząd” wprowadził dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów. Nie każdy jednak może liczyć na otrzymwanie „czternastki” – o tym jakie dokładnie warunki trzeba spełnić piszemy w dalszej części artykułu.

Aby skutecznie ochronić 13 lub 14 emeryturę przed komornikiem ważne jest, aby znać kilka faktów oraz sposobów na ewentualne odblokowanie zajętych środków na koncie bankowym.

A jeśli komornik zajął już  dodatkowe świadczenie emerytalne lub rentowe – sprawdź nasz poradnik:
Komornik zajął 14 emeryturę – co zrobić? [PORADNIK KROK PO KROKU]

W poniższym poradniku odpowiemy na pytania: czy komornik może zająć 14 emeryturę? jeśli komornik zajął trzynastkę lub czternastkę to czy można to jakoś odblokować? na co trzeba uważać i o czym koniecznie musisz pamiętać?

Czy komornik może zająć 14 emeryturę

Kto dostanie dodatkowe świadczenie?

Czternasta emerytura to dodatkowe, jednorazowe świadczenie dla emerytów i rencistów w całym kraju. Dodatek wypłacany jest bezpośrednio przez ZUS razem ze świadczeniem przysługującym za miesiąc bieżący.

W związku z tym każdy emeryt dostanie czternastkę w ten sam dzień co emeryturę, a każdy rencista otrzyma czternastkę razem z rentą. Terminy otrzymywania rent i emerytur różnią się w zależności od indywidualnej sytuacji i mogą to być dni zarówno z początku miesiąca, jak i z połowy lub końca.

Emerytura lub renta zwana „czternastką” jest to świadczenie brutto, czyli od tej kwoty odliczony zostanie jeszcze podatek dochodowy oraz składki na NFZ.

Dodatek otrzymają wszystkie osoby, które mają ustalone prawo do emerytury lub renty na dzień wypłaty. W przypadku rent wliczają się osoby, które pobierają następujące świadczenia:

  • renta z tytułu niezdolności do pracy,
  • renta szkoleniowa,
  • renta wypadkowa,
  • renta rodzinna,
  • renta socjalna,
  • rodzicielskie świadczenia uzupełniające,
  • świadczenia dla niewidomych ofiar działań wojennych,
  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  • świadczenia przedemerytalne.

W zależności od roku te świadczenia mogą się różnić. Zatem warto zawsze sprawdzić bezpośrednio w oddziale ZUS, czy mamy prawo do otrzymania 14. emerytury.

Czy komornik może zająć 14 emeryturę?

Dość istotną kwestią dotyczącą 13 lub 14 emerytur i rent jest zakaz potrąceń czy blokad komorniczych. Oznacza to, że komornik nie powinien zająć świadczenia. Według ustaw o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów lub rencistów nie można blokować środków z „czternastki”. Komornik zatem nie ma możliwości prawnej, aby zająć dodatkowe świadczenie.

Czy komornik może zająć 14 emeryturę: Na co MUSISZ uważać?

Mimo, że prawnie komornik nie może zajmować 13 lub 14 emerytury. Warto pamiętać, że często skrypty bankowe działają automatycznie i nie do końca rozróżniają skąd jest przychód. Jeśli na konto w danym miesiącu wpłynie dodatkowa gotówka i przekroczymy ustawową kwotę wolną od zajęcia to komornik (a raczej bank) może przez przypadek zająć „czternastkę”.

Jeśli trafi nam się taka sytuacja, że „czternastka” została zajęta to po pierwsze nie ma się co denerwować, ani panikować. Pieniądze w blokadzie bankowej będą przez 7 dni, zatem mamy tydzień na odpowiednią reakcję.

Jeżeli komornik zablokował już 14 to po prostu wystarczy zadzwonić na infolinię bankową lub odwiedzić oddział naszego banku i poprosić o odblokowanie środków. Bank zablokował je przez pomyłkę, więc ma możliwość odblokowania tych pieniędzy. Bank nie może bezprawnie blokować środków, które nie podlegają pod egzekucję komorniczą.

I to wszystko!

Dlaczego warto założyć nowe konto bankowe?

Często osoby starsze nie śledzą sytuacji na rynku bankowym na bieżąco. Czasami bank pobiera dość spore opłaty za prowadzenie konta, za korzystanie z karty, wypłaty z bankomatów czy wpłaty w oddziałach.

Dlatego warto rozważyć założenie nowego konta bankowego, tak, aby uniknąć opłat bankowych. Wiele banków na rynku ma w ofertach bezpłatne konta bankowe jeśli korzysta się z danego konta.

Wszystkie oferty można w prosty sposób porównać w naszym Rankingu Kont Osobistych TUTAJ i wybrać takie konto, dzięki któremu zaoszczędzimy na opłatach i prowizjach bankowych.

A warto pamiętać, że zwykła oszczędność 16 zł miesięcznie daje nam prawie 200 zł rocznie! Często banki oferują promocje bankowe, gdzie za samo założenie konta możemy otrzymać od 150 zł do nawet 800 zł!

W rankingu kont bankowych omówiliśmy również promocje bankowe.

Podsumowanie

Choć prawnie komornik nie ma możliwości zajęcia „czternastki”. Ważne jest, aby monitorować transakcje na swoim koncie. Upewnić się, że bank właściwie identyfikuje wpłaty jako świadczenia emerytalne, które są chronione przed zajęciem.

W przypadku błędów systemowych warto niezwłocznie kontaktować się z bankiem w celu odblokowania zajętych środków. Uświadamianie sobie tych kwestii i odpowiednie działanie w sytuacji zajęcia środków pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu.

Oceń artykuł: 4.9 / 5 (39 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments