Progi podatkowe w Holandii – Ile zapłacę podatku?

Jak wyglądają podatki oraz progi podatkowe w Holandii? Ile zapłacę podatku pracując w Holandii? Czy mogę ubiegać się o zwrot tej kwoty? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym, krótkim poradniku po świecie podatków w Holandii.

Artykuł o podobnej tematyce: Podatek drogowy w Holandii – Czy i kiedy trzeba zapłacić?

Podatki i progi podatkowe w Holandii

Pracując i mieszkając w Holandii dobrze jest znać zasadę działania systemu podatkowego. Przygotowaliśmy poniższy przewodnik, aby krok po kroku wytłumaczyć kwestie, które bywają najtrudniejsze do zrozumienie przez migrantów zarobkowych.

Jeśli pracujesz w Holandii, mieszkasz tam dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym, a także posiadasz centrum interesów życiowych wówczas masz holenderską rezydencję podatkową, a to oznacza, że Twój dochód z Holandii oraz każdego dowolnego kraju na świecie podlega opodatkowaniu według holenderskich zasad.

Wyjątkiem oczywiście są podatki od nieruchomości posiadanych w innym kraju, ale jest to temat na oddzielny artykuł, zatem nie będziemy się w to zagłębiać.

Jeśli pracujesz tylko i wyłącznie w Holandii, nie masz źródeł dochodów z innych krajów, a także nie prowadzisz biznesów w innych krajach to będziesz podlegać pod holenderski podatek dochodowy od wynagrodzeń.


POLECAMY: Załóż konto bankowe w Holandii bez meldunku: Jak założyć konto bankowe w holenderskim banku przez internet? [INSTRUKCJA KROK PO KROKU]


Podatek od wynagrodzenia

Jako pracownik tymczasowy lub migrant zarobkowy Twoje wynagrodzenie będzie podlegać holenderskiemu podatkowi od wynagrodzeń. Pracodawca ma obowiązek potrącić odpowiedni procent od Twojej wypłaty, a także złożyć właściwe zeznanie podatkowe z tego tytułu.

atem przelew, który otrzymujemy już na konto bankowe jest to kwota pomniejszona o podatek od wynagrodzenia. Jako, że obowiązek ten wykonany musi zostać po stronie pracodawcy. Ty nie musisz absolutnie nic robić w tej kwestii, ponieważ Twój pracodawca zajmuje się wszystkim.

Kwota tego podatku od wynagrodzenia jest zaliczką na holenderski podatek dochodowy, który liczony jest w ujęciu rocznym. Każda zaliczka potrącona z wypłaty pomniejsza nam należny podatek dochodowy.

Progi podatkowe w Holandii

Podobnie jak w Polsce obowiązują progi podatkowe w Holandii. Czyli w zależności od wysokości dochodu będzie płacić niższy lub wyższy podatek. Do 2020 roku obowiązywały 3 progi, obecnie są to 2 progi:

Pierwszym progiem podatkowym jest 37,35% – stawka obowiązuje jeśli nasze zarobki nie przekraczają 68 507 EURO rocznie.

Drugim progiem jest 49,50% – stawka obowiązuje jeśli nasze zarobki przekroczą 68 507 EURO.

Drugi próg podatkowy naliczany jest jedynie od nadwyżki od kwoty 68 507 EURO. Powyższe stawki obejmują wszelkie składki i ubezpieczenia socjalne.

Holenderski podatek dochodowy

Jeśli Twoim jedynym dochodem w Holandii jest praca, otrzymujesz już kwotę netto (czyli pomniejszoną o podatek od wynagrodzenia). Podatek od wynagrodzenia jest częścią podatku dochodowego, a więc każda zaliczka podatku od wypłaty pomniejsza należną kwotę podatku dochodowego.

Jeśli nie masz żadnych innych źródeł dochodów, które należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym to najprawdopodobniej nie będzie konieczności, aby cokolwiek dopłacać z tytułu podatku dochodowego.

Często nawet możemy uzyskać zwrot potrąconego podatku od wynagrodzenia. Rozliczając różnego rodzaju ulgi. Ewentualnie jeśli pracowaliśmy krótki okres w Holandii to na podstawie międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W tej kwestii najlepiej skontaktować się z profesjonalną kancelarią podatkową lub księgową.

Warto pamiętać, że wszelkie oszczędności lub inwestycje, które posiadasz nawet jako migrant – również mogą podlegać pod holenderski podatek dochodowy. Jeśli są to sumy powyżej 20 000 EURO warto rozważyć wizytę u doradcy podatkowego.

Każdego roku musisz składać zeznanie podatkowe, aby zgłosić kwotę należnego podatku. Ostateczna data, do której musimy złożyć takie zeznanie to 3 miesiące po zakończeniu poprzedniego roku kalendarzowego (podatkowego).

Ulga Podatkowa 30% w Holandii – Progi podatkowe w Holandii

Niektórzy emigranci zarobkowi w Holandii mogą skorzystać z ulgi 30%. Dzięki temu można obniżyć wysokość holenderskiego podatku dochodowego.

Zasada działania tej ulgi jest taka, że po prostu 30% naszego dochodu jest wolne od opodatkowania. Zatem progi podatkowe w Holandii będą mieć zastosowanie jedynie do 70% wartości naszego wynagrodzenia.

Co więcej, wszelkie oszczędności, inwestycje czy aktywa, które posiadasz będą całkowicie zwolnione z podatku dochodowego. Ulga została wprowadzona przez holenderski rząd, aby ściągnąć więcej osób do pracy.

Niestety, ulga ta dotyczy tylko pewnych, wyspecjalizowanych grup zawodowych, których ciężko znaleźć na holenderskim rynku pracy. Jeśli jako migrant posiadasz konkretną wiedzę z zakresu: informatyki, medycyny, inżynierii, budownictwa itd… – wówczas możesz ubiegać się o ulgę podatkową na 30% dochodów.

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (24 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments