Szukasz informacji jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim? Jakie są skuteczne sposoby oraz o czym trzeba pamiętać przed zamknięciem rachunku bankowego?
W tym artykule opiszemy dokładnie krok po kroku procedurę zamykania rachunku w ING oraz na co trzeba uważać.
Wstęp
ING Bank Śląski udostępnia możliwość zamykania kont przez internet, ale tylko i wyłącznie w niektórych przypadkach. W związku z tym istnieje konieczność wypowiedzenia umowy w standardowy sposób czyli na przykład: wysyłając wzór wypowiedzenia na adres korespondencyjny banku lub tradycyjnie wizytą w oddziale.
Oba sposoby są trochę czasochłonne, ponieważ trzeba wydrukować wypowiedzenie, wypełnić, wysłać lub zanieść. Dla Państwa wygody udostępniamy bezpłatny wzór na naszej stronie internetowej. W odpowiednich sekcjach poniżej można pobrać w formie PDF i wypełnić zgodnie z instrukcjami.
Od czego zacząć zamykanie konta w ING?
W pierwszej kolejności zawsze warto zastrzec/zamknąć kartę do konta, tak, aby w trakcie 30 dniowego okresu wypowiedzenia nie naliczały się dodatkowe opłaty za obsługę karty. Jeśli konto obarczone jest innymi opłatami za prowadzenie rachunku to warto zapewnić saldo na poziomie co najmniej dwukrotności sumy wszystkich opłat.
Dlaczego to ważne?
Jeśli wyzerujemy konto, a w międzyczasie bank automatycznie pobierze nam jakąkolwiek opłatę i/lub prowizję to saldo konta będzie ujemne. Wówczas bank anuluje wniosek o wypowiedzenie umowy i ostatecznie nie zamknie konta. Z czasem zacznie naliczać dodatkowe odsetki od ujemnego salda i nie tylko w jakimś stopniu się zadłużymy, ale co istotniejsze nie zamkniemy skutecznie konta. Całą procedurę i wypełnianie wypowiedzeń będziemy musieli powtórzyć.
Dobrą praktyką jest pozostawić parę złotych na koncie na pokrycie ewentualnych bankowych opłat i prowizji.
Nawet jeśli na koniec okresu wypowiedzenia będziemy na plusie – to bank ma obowiązek przesłać nadwyżkę z konta na dowolny rachunek wskazany w wypowiedzeniu o konto.
A jeśli będziemy na minusie – bank nie zamknie konta i anuluje wniosek o wypowiedzenie umowy.
Poniżej znajdziesz wzór wypowiedzenia umowy o konto bankowe, jest tam odpowiednie miejsce na wpisanie nowego numeru konta. Jeśli nie masz jeszcze nowego konta bankowego to sprawdź nasz Ranking Kont Osobistych. Jest to najczęściej wybierany ranking w Polsce!
Sposoby jak zamknąć konto w ING?
Aktualnie ING Bank Śląski oferuje trzy sposoby na zamknięcie konta. Przy czym najskuteczniejsze są dwa pierwsze. Ostatni sposób, czyli przez internet jest możliwy w szczególnych przypadkach.
Sposób #1: Wyślij list z wypowiedzeniem na adres korespondencyjny
Pierwszym sposobem, który daje 100% pewność, że konto zostanie zamknięte, a umowa ramowa wypowiedziana jest wysłanie wypowiedzenia na adres korespondencyjny banku. Wypowiedzenie takie można przygotować samodzielnie i powinny znaleźć się tam takie informacje jak:
- imię i nazwisko posiadacza rachunku
- PESEL oraz adres korespondencyjny
- dane banku, do którego kierujemy pismo
- numer rachunku, którego dotyczy wypowiedzenie
- numer rachunku w innym banku, aby w dzień zamknięcia konta można było przesłać tam wszelkie środki, które pozostaną lub w miedzy czasie pojawią się na koncie
- data oraz podpis właściciela konta bankowego
DARMOWY WZÓR WYPOWIEDZENIA: Polecamy skorzystać z naszego BEZPŁATNEGO Generatora Wypowiedzenia Umowy Rachunku Bankowego PDF dostępnego na tej stronie.
Wystarczy wypełnić wszystkie wymagane pola, kliknąć w przycisk „Wygeneruj wypowiedzenie PDF”.
W kolejnym kroku pozostaje jedynie wydrukować, (koniecznie!) podpisać wypowiedzenie i dostarczyć do banku zgodnie z poniższymi instrukcjami.
Tak wydrukowane i wypełnione wypowiedzenie następnie należy wysłać na adres korespondencyjny banku:
ING Bank Śląski S.A.
ul. Sokolska 34
40-086 Katowice
Polecam wypowiedzenie wysłać w formie listu koniecznie z potwierdzeniem odbioru. Wówczas mamy dowód, że dokument został odebrany przez bank.
Sposób #2: Wizyta w oddziale banku
Wzór wypowiedzenia umowy o konto w banku ING możemy również wypełnić i zanieść do dowolnego oddziału. Jeśli nie mamy możliwości lub czasu, aby drukować wypowiedzenie – nie ma się czym przejmować, ponieważ pracownik w banku wydrukuje dla nas takie wypowiedzenie.
Oba sposoby zajmują jednak trochę więcej czasu i wymagają pewnego wysiłku. Dla osób, które posiadają konta jedynie w PLN, a także nie mają żadnych innych produktów w banku ING polecamy skorzystanie z kolejnego sposoby, czyli zamknięcie konta przez internet.
DARMOWY WZÓR WYPOWIEDZENIA: Polecamy skorzystać z naszego BEZPŁATNEGO Generatora Wypowiedzenia Umowy Rachunku Bankowego PDF dostępnego na tej stronie.
Wystarczy wypełnić wszystkie wymagane pola, kliknąć w przycisk „Wygeneruj wypowiedzenie PDF”.
W kolejnym kroku pozostaje jedynie wydrukować, (koniecznie!) podpisać wypowiedzenie i dostarczyć do banku zgodnie z poniższymi instrukcjami.
Sposób #3: Jak zamknąć konto w ING online?
Tak jak już zostało wspominane ten sposób nie jest dla wszystkich. Dedykowany jest przede wszystkim dla osób, które posiadają konto jedynie w walucie lokalnej PLN.
Jak zamknąć konto w ING przez internet?
Nic prostszego!
Wystarczy, że zaloguje się do bankowości online Moje ING, następnie wystarczy wejść w szczegóły konta i wybrać opcję „Zamknij konto”, która powinna być na dole strony.
W pierwszej kolejności bank w ogóle sprawdzi czy jest możliwość zamknięcia konta przez internet, czy nie ma innych produktów, które mogłyby blokować skuteczne zamknięcie konta. Jeśli wszystko będzie w porządku i otrzymamy komunikat o możliwości skorzystania z tej formy wypowiedzenia umowy to wypełniamy krótki formularz i to wszystko.
Więcej informacji na ten temat uzyskasz bezpośrednio na stronie: https://www.ing.pl/wiem/bankowosc-codzienna/jak-zamknac-konto-w-banku
Jak znaleźć lepsze konto bankowe?
Jeśli już wiesz jak zamknąć konto w ING to kolejnym krokiem będzie znalezienie innej oferty. Banki oferują ciekawe bonusy lub gotówkę za otwarcie konta właśnie u nich. Dlatego w dzisiejszych czasach nie opłaca się być lojalnym klientem, ale raczej regularnie zmieniać bank. W ten sposób my, jako zwykli konsumenci możemy dodatkowo zyskać i zarobić sobie parę groszy na bankach.
Dla osób, które chcą skorzystać z promocji bankowych przygotowaliśmy specjalny dział Promocje Bankowe, gdzie opisujemy krok po kroku każdą różnego rodzaju promocje, warunki oraz jakie wymogi trzeba spełnić, aby otrzymać bonusy lub gotówkę bezpośrednio na konto bankowe.
Sprawdź więcej na: Aktualne Promocje Bankowe >>
Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was atrakcyjny Ranking Kont Bankowych, gdzie porównaliśmy wszystkie dostępne oferty oraz promocje. Dzięki temu rankingowi wybierzesz aktualnie najlepsze konto na rynku. Zyskasz nie tylko na tym, że prawdopodobnie nie będzie żadnych opłat, dodatkowo można otrzymać nawet do 500 zł w wielu promocjach.
Sprawdź nasz: Ranking Kont Osobistych na tej stronie >>
FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Od kiedy liczony jest okres wypowiedzenia?
30 dni to okres wypowiedzenia zaczyna się w przypadku:
- w formie korespondencyjnej – od dnia, w którym dostarczono dokumenty do placówki banku,
- w formie online – od daty złożenia wniosku w serwisie bankowości online
- w placówce – od dnia złożenia wypowiedzenia
Dlaczego należy podawać konto do przelania środków, które pozostały?
Dobrą praktyką jest pozostawienie kilku złotych na koncie. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla klienta, ponieważ zamykając konto w banku mamy do czynienia z 30 dniowym okresem wypowiedzenia. W tym czasie bank dalej może pobierać różnego rodzaju opłaty i prowizje. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ujemnego salda na koncie zaleca się pozostawić kilka do kilkudziesięciu złotych, tak, aby pokryć ewentualne opłaty. Pamiętajmy, że bank nie zamknie konta z ujemnym saldem.
Jeśli na koncie bankowym zostaną nam środki, a bank nie będzie posiadać rachunku lub rachunek, który podaliśmy nie będzie prawdziwy i bank nie będzie mógł zlecić przelew pieniędzy – wówczas te środki finansowe staną się bankowym nieoprocentowanym depozytem.
W momencie, kiedy masz ewentualnie jakieś inne rachunki w tym banku to można zlecić wykonanie dyspozycji przekazu środków za pośrednictwem infolinii. Jeśli nie masz już jakichkolwiek umów z bankiem. Wówczas konieczne będzie przesłać pismo na adres banku z dodatkową informacją o numerze rachunku w banku.
Jak uniknąć 30 dniowego okresu wypowiedzenia?
Umowę można zerwać w trybie krótkiego okresu wypowiedzenia umowy w określonych sytuacjach:
- pierwszy przypadek, w którym możemy tego użyć to jeśli nie zawarliśmy z bankiem Umowy o wydanie karty płatniczej lub karta nie została wyrobiona
- kolejna sprawa: koniecznie trzeba rozliczyć wszystkie zobowiązania zawarte z bankiem
- ostatnia sprawa: nie możesz mieć zaciągniętego zobowiązania kredytowego, w którym zabezpieczeniem spłaty jest zablokowane saldo na rachunku;
Kiedy można skorzystać z wypowiedzenia w trybie natychmiastowym?
Umowę o konto, rachunek, a także umowę ramową można wypowiadać bez konieczności przestrzegania okresu wypowiedzenia, który trwa 30 dni, w trybie wypowiedzenia natychmiastowego. Przypadki, które dopuszczają użycie tego trybu określa prawo bankowe.
Najpopularniejszą sytuacją, w której korzysta się z tego trybu wypowiadania umów bankowych jest w przypadku zmiany zapisów regulaminu lub tabeli opłat i prowizji przez bank. Wówczas klient może wypowiedzieć umowę o konto od razu bez wymogu oczekiwania 30 dni. Ten czas, kiedy można złożyć wypowiedzenie natychmiastowe jest w praktyce ustalany na mocy odrębnych ustaleń. Trwa przez określony czas od momentu zmiany najistotniejszych regulaminów związanych z umową.
Banki mają prawny obowiązek informowania swoich klientów o pojawiających się modyfikacjach, a także udostępnić informacje dotyczące ewentualnej możliwości wypowiedzenia umowy z bankiem w trybie wypowiedzenia natychmiastowego. Banki muszą przestrzegać ten obowiązek, gdyż w przypadku zaniechania go – UOKiK ma możliwość nałożenia kary finansowej na ten bank.
Jak wypowiedzieć konto w banku w przypadku, gdy mam zajęcie komornicze?
Mając blokadę komorniczą na rachunku bankowym, ale aktualnie w blokadach w saldzie nie ma widocznych środków, więc nie powinno być jakichkolwiek restrykcji do zlikwidowania wspomnianego konta. Aktywne zajęcia komorniczego nie odbiera klientom prawa do założenia innego rachunku bankowego.
W związku z tym lepiej mieć pewność, że na twój rachunek bankowy nie będą przychodzić inne wpływy, tak, aby nie wpadały w blokady komornicze. Jeśli nie będzie aktywnych zajęć komorniczych to bank będzie mógł zamknąć konto.
Polecamy otwarcie konta w Holandii w 100% przez internet: Jak założyć konto bankowe w Holandii? Poradnik krok po kroku >>
Linia kredytowa na koncie czy mimo to jest szansa zamknąć konto?
W przypadku posiadania aktywnej linii kredytowej podpiętej pod rachunek, który chcesz zamknąć sprawa jest dość skomplikowana. W pierwszej kolejności będziesz musiał spłacić ten dług. Kolejnym krok będzie wypowiedzenie umowy o limit. Następnie będzie można skorzystać z dowolnego sposoby jak zamknąć konto w ING.
Podsumowanie
Podane sposoby jak zamknąć konto w ING w zasadzie wyczerpują temat. W pierwszej kolejności zachęcam do skorzystania z opcji zamykania konta przez internet. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy na ewentualne wysyłanie listów. Warto sprawdzić tą możliwość, a jeśli ta forma wypowiedzenia nie będzie dostępna to wówczas można próbować innych metod.
Dobrze jest często zmieniać konta bankowe oraz korzystać z różnego rodzaju promocji. Zmiana konta bankowego to chwila pracy, a często możemy zarobić nawet kilkaset złotych.
Sprawdź więcej na: Aktualne Promocje Bankowe >>
Polecamy również skorzystać z naszego autorskiego Rankingu Kont Bankowych, w którym analizujemy na bieżąco oferty wszystkich banków oraz udostępniamy zestawienie najciekawszych ofert bankowych.
Sprawdź nasz: Ranking Kont Osobistych na tej stronie >>