Czy 13 emeryturę zajmie komornik? Sprawdź Jak Uniknąć Blokady.

Czy 13 emeryturę zajmie komornik? Ostatnio coraz częściej otrzymuję takie pytania. Czy rzeczywiście trzynastka podlega zajęciom komorniczym? A może jest wolna od potrącenia? Niestety nie mam dla Was dobrych wiadomości. Mianowicie komornik może zająć trzynastą emeryturę w całości. Jest to dodatkowy dochód, który nie jest żadnym socjalnym transferem. W związku z tym jeśli komornik do tej pory zajmuje część emerytury miesięcznej to jak najbardziej ma prawo zająć trzynastą emeryturę.

Czy można uniknąć zajęcia 13 emerytury? 

Oczywiście istnieją pewne sposoby, dzięki którym możemy zminimalizować ryzyko zajęcia trzynastej emerytury przez komornika. Kilka rozwiązań opisałem w tym artykule. 

Przy czym warto wziąć pod uwagę, że nie każde rozwiązanie się sprawdzi. Opisałem tam możliwość założenia konta w polski bankach, ale również w zagranicznych. W tym przypadku konto zagraniczne nie podoła zadaniu. Głównie ze względu na fakt, że ZUS nie wyrazi zgodę na przelew emerytury na rachunek prowadzony poza granicami Polski.

Dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest rozważenie sposobu #1, który został opisany w artykule Konto Bez Komornika tutaj.

Czy 13 emeryturę zajmie komornik

Czy 13 emeryturę zajmie komornik?

Komornik nie może zajmować środków z tytułu świadczeń socjalnych. Takich jak zasiłki, alimenty czy 500+. Emerytury nie zaliczają się do tej grupy w związku z tym komornik może zająć emeryturę. Musi jednak zostawić kwotę wolną od zajęcia w danym miesiącu. Jako, że trzynastka jest dodatkowym dochodem – nie podlega pod przepisy dotyczące kwoty wolnej od zajęcia. Wynika z tego, że komornik może zająć całą dodatkową emeryturę.

Czy komornik zajmie 14 – stkę?

Co prawda to wszystko to dopiero obietnice wyborcze 2020, aby zmanipulować emerytów i kupić ich głosy. Natomiast jeśli zdarzyłoby się, że jednak rząd zdecyduje się na wypłatę świadczenia w postaci 14. emerytury to sytuacja będzie wyglądać tak samo jak w przypadku 13. Komornik zajmie prawdopodobnie w całości tą kwotę.

Znacznie lepsze rozwiązanie…

Czysto hipotetycznie o wiele lepszym rozwiązaniem dla osób z komornikiem byłoby, gdyby rząd zniósł podatek dochodowy od emerytur. Wówczas emeryci otrzymywaliby o wiele większą kwotę. Rocznie byłoby to nawet trzykrotna trzynastka. Wtedy o wiele większa kwota “na rękę” mogłaby zostawać w kieszeniach emerytów po potrąceniu komorniczym.

Natomiast rządowi nie zależy na ludziach, tylko na ich głosach. Więc zamiast zwolnić ich z podatku wolą pokazywać, że coś “dają”. Finansując swoje cudowne pomysły z podatków tychże emerytów. Dlatego warto mieć świadomość, że wszystkie 13. czy 14. pochodzą z podatków, które są ściągane co miesiąc od tych samych emerytów i rencistów – po prostu samofinansowanie.

Czy 13 emeryturę zajmie komornik?

Dlatego warto rozważyć alternatywne rozwiązania, które z pewną dozą prawdopodobieństwa pozwolą uchronić dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci Trzynastki.

Czy 13 emeryturę zajmie komornik

Tags: emerytura a komornik, czy 13 emeryturę zajmie komornik, czy 13 podlega zajęciom komorniczym, trzynastka a komornik.

4.9/5 - (63 votes)