Ile komornik może zabrać z emerytury lub renty?

Ile komornik może zabrać z emerytury lub renty? W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie związane z tym tematem. Co dokładnie komornik może zająć, jaką kwotę zablokować, czego nie może robić i kiedy warto zgłosić nadużycie i napisać skargę na komornika.

Warto również dowiedzieć się jakie zasady obowiązują przy wypłatach dodatkowych świadczeń typu: 13 emerytura.

Ile komornik może zabrać z emerytury?

Bez względu na wysokość zobowiązań, ilość rat i wysokość wierzytelności komornik nie ma prawa zająć całej emerytury. Ma obowiązek zostawić pewną część jako kwotę, która powinna wystarczyć na podstawowe potrzeby.

W tym przypadku generalnie bierze się pod uwagę dwie kwoty: pierwszą z tych kwot jest dopuszczalna kwota potrącenia (procent kwoty brutto emerytury) oraz kwotę wolną od zajęcia, czyli ustawowe minimum, które musi pozostawić na koncie na zaspokojenie minimalnych potrzeb życiowych.

Jeśli Twoja emerytura jest niższa lub równa kwocie wolnej od zajęcia, wówczas komornik nie może zająć nawet 1 grosza. W przeciwnym wypadku warto złożyć Skargę Na Czynności Komornika (wzór do pobrania na naszej stronie TUTAJ).

Taką skargę można złożyć samodzielnie, aczkolwiek dokument ten należy przedłożyć w odpowiednim sądzie, zatem warto rozważyć pomoc prawną.

W wielu miastach istnieją radcy prawni z urzędu, którzy pomagają bezpłatnie – warto o to dopytać przed ewentualnymi czynnościami i skorzystać z pomocy specjalisty, aby mieć większe szanse na wygraną z komornikiem.

Dopuszczalna kwota potrącenia – ile komornik może zabrać z emerytury?

W praktyce dokładne kwoty wylicza się w zależności od tego jaki jest rodzaj zadłużenia. W sytuacji, w której zadłużenie nie jest alimentacyjne kwota potrącenia może wynieść maksymalnie 25% emerytury brutto.

Wówczas komornik nie może zająć więcej niż 1/4 całej emerytury. Jeśli emerytura jest na poziomie 3000 zł brutto – wówczas komornik zajmuje 750 zł, resztę, czyli 2250 zł ma obowiązek pozostawić na koncie.

Jeśli natomiast zadłużenie wynikło z zobowiązań alimentacyjnych wówczas ta kwota może osiągnąć maksymalnie nawet 60% emerytury brutto. Dla przykładu jeśli emerytura wynosi 4000 zł brutto to komornik zabierze 2400 zł, a 1600 zł zostawi na koncie.

A co jeśli emerytura jest niższa? Czy komornik może zabrać 60% z niskiej renty lub emerytury? 

Co do zasady musi zostawić minimalną kwotę wolną od zajęcia. Jeśli emerytura wynosi 2000 zł to nie może zabrać 60% z tej kwoty. Musi zostawić kwotę wolną od zajęcia. Natomiast w tym przypadku kwoty wolne od zajęcia również różnią się w zależności od rodzaju zadłużenia.

Jaka jest kwota wolna od zajęcia, którą komornik musi zostawić?

Kwota ta zmienia się z roku na rok i podlega waloryzacji podobnie jak emerytury. Kwoty wolne od zajęcia uzależnione są od czynników ekonomicznych. Warto pamiętać, że kwoty wolne od zajęcia są różne w zależności od rodzaju zadłużenia. W przypadku zadłużenia alimentacyjnego ta kwota jest o wiele niższa.

Warto sprawdzać na bieżąco kwoty wolne od zajęcia, ponieważ bardzo często ulegają zmianie. Nie podajemy zatem konkretnych kwot tutaj, ponieważ i tak ulegnie to zmianie.

Zachęcamy jednak do wpisania w Google: „Kwota wolna od zajęcia emerytura” i pojawią się tysiące stron z aktualnymi, dokładnymi kwotami.

Jedno z najczęściej zadawanych pytań to czy komornik może zająć 13 lub 14 emeryturę? Ile komornik może zabrać z emerytury dodatkowej?

Ile komornik może zabrać z emerytury dodatkowej? 13 lub 14?

Ustawodawca nie przewiduje możliwości zajmowania emerytur wynikających z programów rządowych typu 13. lub 14. emerytura. W związku z tym komornik nie ma prawa zajmować tych dodatkowych świadczeń.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach:

Czy 13 emeryturę zajmie komornik? Ile komornik może zabrać z emerytury dodatkowej?

Czy komornik może zająć 14 emeryturę?

Więcej artykułów na kontobezkomornika.pl >>

Jak ochronić emeryturę przed komornikiem?

Jak chronić emeryturę lub rentę przed komornikiem? Ile komornik może zabrać z emerytury? Istnieje szereg zabezpieczeń prawnych takich jak limit kwoty, która może zostać zajęta czy kwota wolna od zajęcia. Generalnie komornik nie może zostawić emerytów lub rencistów bez środków do życia.

Można próbować różnych sposobów takich jak założenie konta bez komornika – o czym pisaliśmy w tym artykule: Konto Bez Komornika 2022 – W jakim banku komornik nie znajdzie konta?

Jednym z najbardziej sprawdzonych sposób jest założenie konta za granicą. Obecnie można otworzyć konto w Belgii, Holandii lub Niemczech całkowicie przez internet bez konieczności wizyty w oddziale.

Niektóre banki internetowe umożliwiają nawet obsługę w języku polskim. W powyższej publikacji można znaleźć więcej szczegółów na ten temat.

Oceń artykuł: 4.9 / 5 (27 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments