Polska Idzie w Kierunku Koniec Gotówki – Szokujące limity

W niektórych sytuacjach korzystanie z gotówki może wiązać się z konsekwencjami, gdyż obowiązujący limit płatności gotówkowych w Polsce sprawi, że stają się one bardziej ograniczone także dla osób fizycznych. Warto więc być świadomym aktualnych limitów płatności gotówką w 2023 roku.

Obecnie w Polsce przedsiębiorcy mogą dokonywać transakcji gotówkowych o wartości maksymalnie 15 tys. zł brutto. To ograniczenie dotyczy pojedynczej transakcji, niezależnie od ilości płatności w jej ramach. W przypadku transakcji w walutach obcych, wartość ta jest przeliczana na podstawie kursu walutowego NBP z dnia roboczego poprzedzającego datę transakcji.

Od 1 stycznia 2024 roku limit na płatności gotówkowe pomiędzy przedsiębiorcami zostanie obniżony do 8 tys. zł brutto. To znaczący spadek w porównaniu z obecnymi przepisami, a także kolejny krok w kierunku promowania płatności bezgotówkowych.

Płatności przekraczające limit

Transakcje, które przekroczą ustalony limit, powinny być realizowane za pośrednictwem rachunku płatniczego, takiego jak konto firmowe w banku lub rachunek w SKOK-u. Przedsiębiorcy mają także możliwość korzystania z innych form płatności, takich jak karty płatnicze czy platformy internetowe.

Limit 8 tys. zł brutto na płatności gotówkowe między przedsiębiorcami dotyczyć będzie również izb gospodarczych oraz wspólników spółek cywilnych. Dla przedsiębiorców, których działalność prowadzona jest na skalę międzynarodową, również będą obowiązywać te przepisy.

W przeciwieństwie do transakcji między przedsiębiorcami, obecnie nie ma ograniczeń na płatności gotówkowe między osobami fizycznymi. Oznacza to, że osoby prywatne mogą dokonywać takich transakcji bez względu na ich wartość.

Skutki za przekroczenie limitu

Przekroczenie ustalonego limitu w płatnościach gotówkowych między przedsiębiorcami w 2023 roku wiąże się z konsekwencjami podatkowymi. Kupujący nie może zaliczyć takiej transakcji do kosztów uzyskania przychodów. Od 2024 roku, gdy limit spadnie do 8 tys. zł brutto, przekroczenie go będzie wiązać się z naliczeniem dodatkowego podatku dla przedsiębiorcy.

Przyszłość płatności gotówkowych

Choć w Polsce pojawiają się kolejne zmiany mające wpłynąć na ograniczenie płatności gotówkowych, badania ankietowe wskazują, że większość Polaków wciąż chce, by gotówka była dalej akceptowana. Jednocześnie, coraz więcej osób korzysta z innych form płatności, takich jak karty, telefony czy zegarki inteligentne.

Podsumowując, limit płatności gotówkowych między przedsiębiorcami ulegnie zmianie od 2024 roku, co będzie kolejnym krokiem w promowaniu płatności bezgotówkowych. Jednak zakaz całkowitego używania gotówki jest mało realny, a Polacy wciąż cenią sobie możliwość płacenia gotówką.

Oceń artykuł: 4.7 / 5 (19 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments