Szukasz informacji jak zamknąć konto w PKO BP? W tym artykule opiszemy dokładnie metody zamknięcia konta w PKO, oraz podamy najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać przy likwidacji konta bankowego.
Uwaga! Nie myl banku PKO z PeKaO. W tym artykule opisujemy PKO BP (PKO Bank Polski), którego logo znajduje się poniżej:
Od czego zacząć?
Przed złożeniem wypowiedzenia w banku warto zamknąć inne produkty na przykład: zerwać lokaty, zrezygnować z wszelkich ubezpieczeń, spłacić zobowiązania, a także zastrzec kartę do konta. Wówczas bank nie będzie naliczać dodatkowych opłat za produkty, z których nie będziemy już korzystać.
Dobrą praktyką jest pozostawić parę złotych na koncie na pokrycie ewentualnych bankowych opłat i prowizji.
Nawet jeśli na koniec okresu wypowiedzenia będziemy na plusie – to bank ma obowiązek przesłać nadwyżkę z konta na dowolny rachunek wskazany w wypowiedzeniu o konto. A jeśli będziemy na minusie – bank nie zamknie konta i anuluje wniosek o wypowiedzenie umowy.
Poniżej znajdziesz wzór wypowiedzenia umowy o konto bankowe, jest tam odpowiednie miejsce na wpisanie nowego numeru konta. Jeśli nie masz jeszcze nowego konta bankowego to odwiedź nasz Ranking Kont Osobistych. Jest to najczęściej wybierany ranking w Polsce!
Najczęściej klienci posiadają kartę do rachunku bankowego, zatem w pierwszej kolejności polecamy zamknąć tą kartę poprzez zastrzeżenie.
Jak zastrzec kartę w PKO BP?
Można to zrobić w zasadzie na 4 sposoby:
- korzystając z serwisu internetowego (nie polecam korzystać z tej opcji)
- w aplikacji mobilnej
- dzwoniąc na infolinię bankową
- w dowolnej placówce banku
Zastrzeganie karty w serwisie internetowym
Pierwszą opcja jest po prostu zalogowanie się do konta bankowego przez internet. Jednak jeśli chcemy zamknąć kartę, ponieważ zamykamy konto to zdecydowanie odradzam korzystanie z tej opcji. Głównie z powodu automatycznego zamówienia nowej karty.
Po zastrzeżeniu karty przez internet system automatycznie zamówi nam nową kartę w miejsce tej starej.
Zastrzeganie karty w aplikacji mobilnej
Proces ten różni się w przypadku aplikacji mobilnej. Tutaj system automatycznie nie wygeneruje wniosku o nową kartę, aczkolwiek jest taka możliwość. Nam jednak zależy na tym, aby całkowicie pozbyć się tej karty, zatem jak najbardziej możemy skorzystać z aplikacji mobilnej lub pozostałych dwóch metod.
Jak unieważnić kartę w aplikacji mobilnej?
Logujemy się do aplikacji IKO, następnie wchodzimy w Moje produkty i wybieramy zakładkę Karty. Wchodzimy w menu (ikonka z trzema kropkami) przy karcie, którą chcemy zastrzec. Ostatnim krokiem jest wybranie Zastrzeż kartę. Na końcu całą procedurę należy zatwierdzić PIN-em, który ustaliliśmy sobie do aplikacji IKO.
Pełna instrukcja wraz z obrazkami dostępna na stronie banku: https://iko.pkobp.pl/funkcje/karty-zastrzeganie/
Jak zastrzec kartę poprzez infolinię?
W tym celu dzwonimy na infolinię bankową i tutaj mamy do wyboru dwie opcje:
- 800 302 302 – numer bez opłat dla osób, które dzwonią z terytorium Polski;
- +48 81 535 60 60 – w pozostałych przypadkach na ten numer (opłaca zgodna z taryfą operatora).
Na infolinii lektor pokieruje nas jak mamy się połączyć. A jeśli nawet dodzwonimy się do innego działu to prawdopodobnie konsultant po prosty przełączy nas.
Jak zastrzec kartę w PKO BP w placówce?
Zdecydowanie ta opcja jest najlepsza dla osób, które nie są obyte z nowymi technologiami, komputerami czy aplikacjami mobilnymi. Na miejscu doradca na pewno pomoże przy zastrzeganiu karty do konta.
Placówkę w dowolnym mieście można w prosty sposób odszukać korzystając z mapy na stronie banku: https://www.pkobp.pl/poi/
Sposoby jak zamknąć konto w PKO BP
Bank PKO BP mimo, że reklamuje się jako nowoczesny bank to niestety nie udostępnia możliwości zamknięcia konta zdalnie. Obecnie możemy zamknąć konto w PKO BP jedynie na dwa sposoby:
- wysyłając wypowiedzenie w formie pisemnej na adres korespondencyjny banku,
- składając pisemne wypowiedzenie w dowolnej placówce bankowej;
Omówmy sobie teraz po kolei te dwa sposoby, a także udostępnimy dla Państwa bezpłatny wzór wypowiedzenia, który wystarczy pobrać z naszej strony, wydrukować i wypełnić zgodnie z instrukcjami.
Sposób #1: Jak zamknąć konto w PKO: Korespondencyjnie
W pierwszym kroku warto pobrać wzór wypowiedzenia, który po prostu wystarczy wydrukować i wypełnić wszystkie pola swoimi danymi.
Wzór Jak zamknąć konto w PKO BP do pobrania znajduje się poniżej:
DARMOWY WZÓR WYPOWIEDZENIA: Polecamy skorzystać z naszego BEZPŁATNEGO Generatora Wypowiedzenia Umowy Rachunku Bankowego PDF dostępnego na tej stronie. W
ystarczy wypełnić wszystkie wymagane pola, kliknąć w przycisk „Wygeneruj wypowiedzenie PDF”.
W kolejnym kroku pozostaje jedynie wydrukować, (koniecznie!) podpisać wypowiedzenie i dostarczyć do banku zgodnie z poniższymi instrukcjami.
Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu gotowego wzoru wypowiedzenia?
- wypełniaj pola zgodnie z danymi podanymi w banku,
- podaj pełną nazwę banku oraz adres (informacje te są dostępne publicznie w internecie lub na stronie banku),
- standardowy okres wypowiedzenia to 30 dni,
- podaj numer konta w innym banku – jeśli na koncie pozostaną jakieś pieniądze to w ostatni dzień okresu wypowiedzenia bank wyśle wszelkie dostępne środki na wskazany rachunek,
- podpisz się własnoręcznie zgodnie ze wzorem podpisu, który znajduje się banku;
Następnie wypowiedzenie wyślij na adres korespondencyjny banku:
PKO Bank Polski Spółka Akcyjna – Centrala
ul. Puławska 15
02-515 Warszawa
Koniecznie wyślij list polecony, priorytetowy z potwierdzeniem odbioru przesyłki. Wówczas masz dowód, że wypowiedzenie trafiło do banku i od tego dnia liczy się 30 dniowy okres wypowiedzenia.
Sposób #2: Jak zamknąć konto w PKO: W placówce
Dokładnie w ten sam sposób można zamknąć konto w PKO BP, z tą różnicą, że zamiast wysyłać list można po prostu wypełniony wzór zanieść do dowolnej placówki bankowej.
Poniżej ponownie umieszczamy link do pobrania bezpłatnego wzoru wypowiedzenia umowy o konto w PKO BP:
Polecamy skorzystać z naszego BEZPŁATNEGO Generatora Wypowiedzenia Umowy Rachunku Bankowego PDF dostępnego na tej stronie. Wystarczy wypełnić wszystkie wymagane pola, kliknąć w przycisk „Wygeneruj wypowiedzenie PDF”. W kolejnym kroku pozostaje jedynie wydrukować, (koniecznie!) podpisać wypowiedzenie i dostarczyć do banku zgodnie z poniższymi instrukcjami.
Jak znaleźć lepsze konto bankowe?
Banki konkurując ze sobą tworzą coraz to ciekawsze promocje. Oferują ciekawe bonusy lub gotówkę za otwarcie konta właśnie u nich. Dlatego w dzisiejszych czasach nie opłaca się być lojalnym klientem, ale raczej regularnie zmieniać bank. W ten sposób my, jako zwykli konsumenci możemy dodatkowo zyskać i zarobić sobie parę groszy na bankach.
Dla osób, które chcą skorzystać z promocji bankowych przygotowaliśmy specjalny dział Promocje Bankowe, gdzie opisujemy krok po kroku każdą różnego rodzaju promocje, warunki oraz jakie wymogi trzeba spełnić, aby otrzymać bonusy lub gotówkę bezpośrednio na konto bankowe.
Sprawdź więcej na: Aktualne Promocje Bankowe >>
Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was atrakcyjny Ranking Kont Bankowych, gdzie porównaliśmy wszystkie dostępne oferty oraz promocje. Dzięki temu rankingowi wybierzesz aktualnie najlepsze konto na rynku. Zyskasz nie tylko na tym, że prawdopodobnie nie będzie żadnych opłat, dodatkowo można otrzymać nawet do 500 zł w wielu promocjach.
Sprawdź nasz: Ranking Kont Osobistych na tej stronie >>
FAQ: Najczęstsze pytania dot. jak zamknąć konto w PKO BP?
Od kiedy będzie naliczany 30 dniowy okres wypowiedzenia?
30 dniowy okres wypowiedzenia zaczyna się w zależności od sposoby wypowiedzenia umowy:
- wysyłając list na adres korespondencyjny banku – od dnia, w którym wpłynęło wypowiedzenie do placówki banku lub centrali,
- w oddziale – od momentu wizyty;
Dlaczego muszę podawać rachunek do przelania środków, które pozostały? Jak zamknąć konto w PKO BP?
Nawet jeśli konto jest wyzerowane to i tak dobrze podać numer innego rachunku. Jeśli w ciągu 30 dni będzie jakiś przelew na nasze konto to otrzymamy te pieniądze w momencie zamknięcia rachunku.
Dobrą praktyką jest pozostawienie paru złotych na koncie, tak, aby pokryć ewentualne opłaty i prowizje, które mogą pojawić się w tym okresie.
W momencie, gdy na koncie bankowym pozostaną nam pieniądze, a bank nie będzie w posiadaniu numeru rachunku lub rachunek, który został podany nie będzie prawdziwy i bank nie będzie mógł wykonać przelewu środków – wtedy te środki finansowe staną się bankowym nieoprocentowanym depozytem.
Jeśli masz jeszcze jakieś inne produkty w tym banku to możesz zlecić wykonanie dyspozycji wypłaty środków za pomocą kontaktu z infolinią. Jeśli nie masz już żadnych powiązań z bankiem – to należy wysłać pismo na adres banku z informacją o numerze rachunku, na który chcesz otrzymać depozyt.
Czy jest jakaś szansa na szybszy okres wypowiedzenia?
Jak zamknąć konto w PKO BP szybciej? Bez czekania 30 dni?
Umowę można wypowiedzieć z zachowaniem krótkiego okresu wypowiedzenia umowy w określonych przypadkach:
- pierwszy przypadek, w którym możemy tego użyć to jeżeli nie podpisaliśmy z bankiem Umowy o używanie karty bankomatowej lub karta nie była wyrobiona,
- druga sprawa: trzeba rozliczyć wszystkie zobowiązania wobec bank,
- trzecia sprawa: nie należy mieć zaciągniętego kredytu, którego zabezpieczeniem spłaty jest przypisane saldo na koncie;
Kiedy jest można złożyć wypowiedzenie natychmiastowe?
Umowę o konto, oraz umowę ramową można wypowiadać bez konieczności przestrzegania 30 dniowego okresu wypowiedzenia w trybie natychmiastowym. Sytuacje, które dopuszczają użycie tej metody to głównie zmiany regulaminów lub wysokości opłat i prowizji w trakcie trwania umowy lub inne określone w regulaminie danego banku.
Wówczas każdy klient może wypowiedzieć umowę praktycznie od razu bez konieczności czekania 30 dni. Okres, kiedy można zlecić wypowiedzenie natychmiastowe jest ograniczony. Obowiązuje przez założony czas od chwili zmiany najważniejszych regulaminów powiązanych z kontem bankowym.
Bank ma obowiązek poinformować o pojawiających się modyfikacjach wszystkich klientów, a także udzielić informacje dotyczące ewentualnej możliwości wypowiedzenia umowy ramowej jako wypowiedzenie natychmiastowe. Banki muszą przestrzegać ten obowiązek, ponieważ w przypadku zaniechania go – Urząd Ochrony Konsumentów i Klientów może nałożyć karę finansową na ten bank.
W takiej sytuacji klient indywidualny może nie zgadzać się na wdrożenia nowych warunków. Zapisami, które nie istniały przy podpisywaniu umowy, poprzez które być może klient nie podjąłby decyzji o zawarcie umowy.