Grading monet to znany w dziedzinie numizmatyki sposób na określenie wartości starych monet. Dzięki określeniu i potwierdzeniu autentyczności numizmatów, ich kolekcjonerzy mogą nabrać pewności, że zbierane przez nich egzemplarze są wartościowe. Na czym polega grading monet? Podstawowe informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule!
Grading monet – czym jest?
Stan zachowania monet to istotne kryterium podczas oceny wartości numizmatów. W tym celu przeprowadza się grading, który pozwala określić stan pieniądza na podstawie kryteriów, zawartych w ośmiostopniowej skali. Tego typu usługę świadczą profesjonalne firmy, jako że gradig monet powinno przeprowadzać się pod okiem specjalistów. Za jego sprawą możliwe jest poświadczenie nie tylko cech zewnętrznych, widocznych dla każdego, ale również zweryfikowanie danego egzemplarza pod względem jego oryginalności. Warto więc skorzystać z fachowej pomocy i zdecydować się na grading, szczególnie w przypadku kolekcjonerów, rozpoczynających swoją przygodę z numizmatyką. O tym, jakie firmy oferują tego rodzaju usługi, dowiesz się z artykułu: https://aukcje.numimarket.pl/grading-monet-podstawowe-informacje/.
Jak wygląda grading monet?
Grading monet przeprowadzany jest na podstawie sporządzonej skali Sheldona. Dzięki niej istnieje możliwość oceny numizmatów poprzez przyznanie im punktów od 1 do 70. Moneta, która wykazuje się najlepszym stanem zachowania, otrzyma w skali 70 punktów, co przewyższa wartość monety, która otrzymała 1 punkt, aż o 70 razy. Skala Sheldona bierze pod uwagę ilość i zakres uszkodzeń mechanicznych na powierzchni numizmatu, a także widoczne szczegóły i zarysowania na monecie. Weryfikacja stanu monety musi uwzględniać również jakość jej wybicia, co jest szczególnie istotne przy sprawdzaniu monet zabytkowych.
W Polsce obowiązuje 7-stopniowa skala gradingu, stworzoną przez Edmunda Kopickiego, przy czym poziom siódmy traktowany jest jako najniższy. Jako że jest ona inna niż na rynku amerykańskim, mogą pojawić się trudności w sytuacji, gdy kolekcjoner nie zorientował się w systemie punktowym w skali Sheldona.
Co więcej – po dokonanym gradingu, każda z monet musi zostać zapakowana w specjalne opakowanie z kodem kreskowym i indywidualnym numerem. Dzięki temu pojawi się możliwość odszukania monety lub innego numizmatu w międzynarodowej bazie. To dobry sposób, aby bezpiecznie i skutecznie inwestować w cenne i autentyczne monety.
Czy warto zdecydować się na grading monet?
Określanie wartości monety na własną rękę, może okazać się korzystnym rozwiązaniem, w szczególności gdy inwestorowi zależy na stworzeniu wartościowej i wyróżniającej się kolekcji. Należy mieć na uwadze, że profesjonalny grading może mieć swoje przełożenie na poprawę wizualnej strony zbiorów, ale również jej wartości rynkowej. Jednocześnie cena za skorzystanie z tego typu usługi waha się, w zależności od wyboru firmy, która się tym zajmuje, a także szacowanej wartości monety. Te egzemplarze, które w fachowej opinii wydają się mieć większe znaczenie, z reguły przewyższają koszt gradingu tańszych monet, czy banknotów. Decyzja o skorzystaniu z fachowej pomocy oznacza również, że zarówno doświadczony, jak i początkujący kolekcjoner zyska dostęp do baz danych, udostępnianych przez rzetelne i sprawdzone firmy. Za ich pośrednictwem można w szybki i skuteczny sposób poświadczyć wiarygodność właściciela monety. W tym celu wystarczy jedynie rozeznać się w widocznym na pudełku numerem i upewnić się, czy oferowany egzemplarz zgadza się z tym, który został oceniony przez firmę.