Kiedy warto zainteresować się lokatą w euro?

Osoby, dla których liczy się bezpiecznie oszczędzanie, decydują się na lokaty. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na depozyty w polskich złotych, ale również na produkty walutowe. Ciekawym rozwiązaniem jest m.in. lokata w euro. Sprawdź, kiedy opłaca się ją założyć.

Lokaty walutowe, podobnie jak lokaty w polskich złotych, są bezpiecznymi produktami oszczędnościowymi. Pozwalają na pomnażanie zgromadzonych oszczędności bez żadnego ryzyka i z gwarancją kapitału. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania.

Lokata w euro – na czym polega?

Lokata w euro działa na identycznej zasadzie jak lokata w PLN. Istotą jest ulokowanie konkretnej kwoty środków na określony czas. W tym okresie pieniądze zostają „zamrożone”, a na zakończenie umowy są wypłacane w kwocie powiększonej o należne odsetki.

Tego rodzaju lokata może być:

 • krótkoterminowa – na 3 lub 6 miesięcy,
 • długoterminowa – na 12 miesięcy lub więcej.

To, jaki czas trwania umowy wybierzesz, zależy wyłącznie od twoich potrzeb oraz planów finansowych w przyszłości. Nie bez znaczenia jest również wysokość obowiązującego oprocentowania – często jest tak, że produkty różnią się jego wysokością w zależności od czasu trwania umowy.

 • Na lokatę krótkoterminową możesz zdecydować się wówczas, gdy w najbliższym czasie będziesz potrzebować środków lub produkt charakteryzuje się wysokim oprocentowaniem.
 • Lokata długoterminowa będzie dobrym wyborem dla osób, którym zależy na długofalowym oszczędzaniu, a sam produkt jest wysoko oprocentowany.

Lokaty w euro – kto powinien się nimi zainteresować?

Wiele osób wychodzi z założenia, że warto oszczędzać w takiej walucie, w jakiej się zarabia – podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych. Okazuje się jednak, że taka forma pomnażania zysków będzie odpowiednia dla znacznie szerszego grona osób.

Na lokatę w euro zdecyduj się, gdy:

 • zarabiasz w EUR,
 • zależy ci na dywersyfikacji portfela oszczędnościowego,
 • produkt ten charakteryzuje się wysokim oprocentowaniem.

Tak naprawdę lokaty w euro przeznaczone są dla każdego, kto chce pomnażać swój kapitał w tej walucie. Nie istnieją żadne ograniczenia – można być nowym lub stałym klientem.

Jak wybrać korzystną lokatę walutową?

Aby oszczędzanie na lokacie w euro było korzystne, musisz znaleźć atrakcyjną ofertę. Na co zwrócić szczególną uwagę? Znaczenie mają m.in.:

 • czas trwania depozytu – taki, który będzie dla ciebie najbardziej dogodny,
 • wysokość oprocentowania – im wyższe, tym większe odsetki uda ci się wypracować,
 • rodzaj oprocentowania – stałe/zmienne,
 • moment kapitalizacji odsetek,
 • maksymalna kwota wpłacanego kapitału.

Warto także sprawdzić, w jaki sposób można założyć lokatę. Niektóre banki proponują kilka opcji: otwieranie depozytu online, za pośrednictwem telefonu lub podczas wizyty w placówce bankowej.

Oceń artykuł: 4.9 / 5 (14 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments