ADA Kryptowaluta (Cardano) – Opis, Czy warto inwestować?

ADA Kryptowaluta: W tym artykule zajmiemy się wspomnianą kryptowalutą, opiszemy dokładnie czym jest, jak powstała, na jakiej zasadzie funkcjonuje, a także najważniejsze – czy warto zainwestować w ADA?

Co to jest Cardano (ADA kryptowaluta)?

Cardano to zdecentralizowana platforma blockchain, która ściśle współpracuje z kryptowalutą ADA. Platformę zaprojektowano jako bardziej wydajną alternatywę dla sieci opartych na systemie Proof-of-Work (PoW). Cardano działa na zasadach Proof-of-Stake (PoS). Co sprawia, że platforma jest bardziej skalowalna. Również mniej obciążona niż sieci typu Ethereum, które borykają się z rosnącymi kosztami, większym zużyciem energii.

Główną kryptowalutą Cardano jest ADA. Warto również zaznaczyć, że platforma jest całkowicie zdecentralizowana. Jej działanie opiera się na protokole Ouroboros, a rozwój wspierają badania naukowe. Zarządzanie Cardano jest zdecentralizowane i współdzielone przez Fundację Cardano, IOHK i EMURGO.

O kryptowalucie ADA

Cały projekt rozpoczął się w 2015 roku, a oficjalne uruchomienie platformy Cardano miało miejsce w 2017 roku. ADA, kryptowaluta, stanowi alternatywę dla innej, popularnej kryptowaluty – Ethereum. Obie platformy używa się w podobny sposób i obie opierają się na połączonym ze sobą i zdecentralizowanym systemie.

Nad projektem nadzorują i zarządzają nim partnerzy, tacy jak: The Cardano Foundation, IOHK i EMURGO.

Aby osiągnąć cel, jakim jest rozwój sieci w zdecentralizowaną platformę (Dapp) z księgą wielu aktywów i weryfikowalnymi inteligentnymi kontraktami, Cardano rozwija się w pięciu fazach. Każda z tych faz nosi nazwę wpływowej postaci historycznej i jest potocznie określana jako epoka. Oto lista faz rozwoju:

  • Fundacja (era Byrona)
  • Decentralizacja (era Shelley)
  • Inteligentne kontrakty (era Goguena)
  • Skalowanie (era Basho)
  • Zarządzanie (era Woltera)
ADA Kryptowaluta

Przykłady użycia kryptowaluty ADA

Organizacje ściśle współpracujące z Cardano wypuściły łącznie kilka produktów. Pierwszym produktem jest Atala PRISM, który służy jako narzędzie do zarządzania tożsamości i może służyć jako klucz dostępu do zintegrowanych z tym narzędziem usług.

Może być wykorzystany jako sposób weryfikacji dostępu do konta bankowego lub wszelkich operacji wymagających uwierzytelnienia kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Pozostałe produkty są wykorzystywane jako system śledzenia (tracking) różnego rodzaju produktów w łańcuchu dostaw. Narzędzie powiązane z branżą spedycyjną i logistyczną.

Cardano pracuje również nad projektem inteligentnej platformy, która będzie służyć jako stabilne i bezpieczne miejsce do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji do użycia e-commerce lub innych na poziomie korporacyjnym.

Czy warto zainwestować w ADA?

Projekt Cardano oraz ADA kryptowaluta to bez wątpienia bardzo ambitne projekty, którą są jeszcze na etapie rozwoju. W przyszłości będą to pełne i funkcjonalne produkty wykorzystywane w biznesie i komunikacji. Dlatego pozycja ADA kryptowaluta bez wątpienia jest warta uwagi w perspektywie inwestycji długoterminowych.

W związku z tym sam podejmujesz decyzje inwestycyjne i tylko Ty odpowiadasz za swoje decyzje. My nie rekomendujemy, nie polecamy, ani nie zniechęcamy do zakupy czegokolwiek. Każdy kupuje aktywa według własnego uznania.

Zachęcamy również do skorzystania z profesjonalnej porady inwestycyjnej przed zainwestowaniem jakichkolwiek środków. Każda inwestycja bez względu na wybrane aktywa wiąże się z (większym lub mniejszym) ryzykiem utraty części lub całości kapitału.

ADA Kryptowaluta – gdzie można kupić?

ADA kryptowaluta dostępna jest na różnych popularnych giełdach kryptowalut. Jedną z giełd, na której można kupić lub sprzedać tą kryptowalutę jest BITBAT – tutaj jest oficjalna strona giełdy – jeśli jeszcze nie masz konta to polecamy założyć TUTAJ.

Konto Bitbay jest bezpłatne i można dokonywać tam transakcji kupując kryptowaluty i płacąc za nie w złotówkach, dolarach, euro czy funtach lub innych kryptowalutach typu stablecoiny (np. USDT).

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (31 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments