ADA Kryptowaluta (Cardano) – Opis, Czy warto inwestować?

ADA Kryptowaluta: W tym artykule zajmiemy się wspomnianą kryptowalutą, opiszemy dokładnie czym jest, jak powstała, na jakiej zasadzie funkcjonuje, a także najważniejsze – czy warto zainwestować w ADA?

Co to jest Cardano (ADA kryptowaluta)?

Cardano – jest to zdecentralizowana platforma blockchain bezpośrednio powiązana z kryptowalutą ADA. Platforma została zaprojektowana jako bardziej wydajna alternatywa dla sieci typu PoW (Proof-of-work). Sama platforma Cardano została oparta o typ PoS (Proof-of-stake).

Platformy typu PoS mają o wiele lepsze parametry skalowalności, a sama infrastruktura nie jest tak ograniczona i obciążona jak w przypadku sieci typu Ethereum, w których operatorzy zmagają się z ciągle rosnącymi kosztami, wyższym zużyciem energii czy dłuższym czasem realizacji transakcji.

Podstawową kryptowalutą Cardano jest właśnie ADA. Warto wspomnieć również o całkowitym zdecentralizowaniu platformy. Działanie całej platformy jest zgodne z protokołem Ouroboros, a rozwój poparty został naukowymi badaniami akademickimi.

Nadzór Cardano jest zdecentralizowany i współdzielony przez Fundację Cardano, IOHK i EMURGO.

O kryptowalucie ADA

Cały projekt zaczynał w 2015 roku, przy czym oficjalne uruchomienie platformy Cardano nastąpiło w 2017 roku. ADA kryptowaluta uważana jest za alternatywę dla innej, popularnej kryptowaluty, czyli Ethereum. Obie platformy są używane w podobny sposób, a także oparte na połączonym ze sobą i zdecentralizowanym systemie.

Nadzór nad projektem jest podzielony i zdecentralizowany, a główne obowiązki podzielone są pomiędzy partnerów takich jak: The Cardano Foundation, IOHK i EMURGO.

Aby osiągnąć cel jakim jest rozwój sieci w zdecentralizowaną platformę (Dapp) z księgą wielu aktywów i weryfikowalnymi inteligentnymi kontraktami. Cardano jest budowane w pięciu fazach – każda z pięciu faz nosi nazwę wpływowej postaci historycznej i jest potocznie określana jako epoka. Poniżej lista faz rozwoju:

  • Fundacja (era Byrona)
  • Decentralizacja (era Shelley)
  • Inteligentne kontrakty (era Goguena)
  • Skalowanie (era Basho)
  • Zarządzanie (era Woltera)
ADA Kryptowaluta

Przykłady użycia kryptowaluty ADA

Organizacje ściśle współpracujące z Cardano wypuściły łącznie kilka produktów. Pierwszym produktem jest Atala PRISM, który służy jako narzędzie do zarządzania tożsamości i może służyć jako klucz dostępu do zintegrowanych z tym narzędziem usług.

Przykładowo może być wykorzystany jako sposób weryfikacji dostępu do konta bankowego lub wszelkich operacji wymagających uwierzytelnienia kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Pozostałe produkty są wykorzystywane jako system śledzenia (tracking) różnego rodzaju produktów w łańcuchu dostaw. Narzędzie powiązane z branżą spedycyjną i logistyczną.

Cardano pracuje również nad projektem inteligentnej platformy, która będzie służyć jako stabilne i bezpieczne miejsce do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji do użycia e-commerce lub innych na poziomie korporacyjnym.

Czy warto zainwestować w ADA?

Projekt Cardano oraz ADA kryptowaluta to bez wątpienia bardzo ambitne projekty, którą są jeszcze na etapie rozwoju. W przyszłości będą to pełne i funkcjonalne produkty wykorzystywane w biznesie i komunikacji. Dlatego pozycja ADA kryptowaluta bez wątpienia jest warta uwagi w perspektywie inwestycji długoterminowych.

Przypominam również, że nasz serwis nie udziela porad inwestycyjnych, prawnych czy podatkowych. Na blogu publikowane artykuły mają charakter informacyjny lub edukacyjny, w związku z tym nie mogą być uważane za jakiekolwiek porady. Dodatkowo wyrażamy tutaj naszą opinię na różnego rodzaju produkty, usługi czy oferty.

W związku z tym sam podejmujesz decyzje inwestycyjne i tylko Ty odpowiadasz za swoje decyzje. My nie rekomendujemy, nie polecamy, ani nie zniechęcamy do zakupy czegokolwiek. Każdy kupuje aktywa według własnego uznania.

Zachęcamy również do skorzystania z profesjonalnej porady inwestycyjnej przed zainwestowaniem jakichkolwiek środków. Każda inwestycja bez względu na wybrane aktywa wiąże się z (większym lub mniejszym) ryzykiem utraty części lub całości kapitału.

ADA Kryptowaluta – gdzie można kupić?

ADA kryptowaluta dostępna jest na różnych popularnych giełdach kryptowalut. Jedną z giełd, na której można kupić lub sprzedać tą kryptowalutę jest BITBAT – tutaj jest oficjalna strona giełdy – jeśli jeszcze nie masz konta to polecamy założyć TUTAJ. Konto Bitbay jest bezpłatne i można dokonywać tam transakcji kupując kryptowaluty i płacąc za nie w złotówkach, dolarach, euro czy funtach lub innych kryptowalutach typu stablecoiny (np. USDT).

Oceń artykuł: 4.8 / 5 (29 głosy)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments