Czy możliwe jest, aby założyć prawdziwe konto bez komornika? Czy jednak każdy rachunek w Polsce podlega pod egzekucję? A może jest opcja, aby otworzyć konto za granicą? Czy taka możliwość zapewnia gwarancję ochrony pieniędzy przed komornikiem? Co robić w sytuacji, kiedy nasze konto jest zablokowane?
Przeglądając różnego rodzaju fora dyskusyjne zauważyłem, że wiele osób szuka informacji na ten temat. Zajęcie konto bankowego bywa uciążliwe, a często uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
W związku z tym, a także z Waszymi licznymi pytaniami na ten temat postanowiłem przygotować kompletny poradnik. Gdzie krok po kroku wyjaśniam wszelkie zawiłości tego systemu. Omówimy tutaj w zasadzie wszystkie dostępne na rynku produty finansowe, które zapewniają konto bez komornika. Bez względu na to czy posiadasz zablokowane konto lub pragniesz uchronić się przed tym – znajdziesz tutaj gotowe rozwiązania.
Jeśli prowadzisz firmę, sprawdź:
Konto Firmowe Bez Komornika – Czy to w ogóle możliwe?
Konto bez komornika w 2024 roku czy to w ogóle możliwe?
Pracowałem przez wiele lat jako doradca klienta w banku. Śmiało mogę powiedzieć, że znam trochę system bankowy. Wiem w jaki sposób działają komornicy, jak blokują konta, a także jakie są najbardziej skuteczne sposoby, aby poradzić sobie z tym.
Założenie konta bez komornika w Polsce jest dość trudne. Szczerze mówiąc każdy bank należy do systemu OGNIVO. Co to jest za system? Omówimy to w dalszej części materiału. Ważne jest, abyś doskonale zrozumiał na czym to polega. Pozwoli to na podjęcie odpowiedniej i świadomej decyzji. Mimo to, istnieje możliwość, aby posiadać takie konto w Polsce. Istnieją pewne luki, o których również napiszemy.
Innymi metodami, które można znaleźć w internecie są konta za granicą lub internetowe banki. Jest to popularne rozwiązanie, które daje praktycznie 100% gwarancję ochrony środków. Warto jednak wiedzieć, że powoduje pewne ograniczenia. Nie każdy taki rachunek jest funkcjonalny, oznacza to, że może być problem z otrzymaniem wynagrodzenia lub uzyskaniem karty bankomatowej.
Oczywiście omówimy tutaj wszystkie zagraniczne banki, z których warto korzystać, a które lepiej unikać. Jakie z tych rozwiązań zapewnia wszystkie niezbędne narzędzia, a gdzie może być brak np. numeru IBAN lub obsługi w języku polskim.
Kiedy komornik zajmuje rachunek w banku?
Czy komornik w ogóle ma prawo blokować pieniądze na koncie? W gruncie rzeczy jako urzędnik państwowy ma szerokie uprawnienia. Odpowiedź jest jednoznaczna – TAK. Komornik może zajmować środki w banku, co więcej komornik może nakazać nawet pracodawcy lub w ZUS wysyłać bezpośrednio część wynagrodzenia lub emerytury.
Zatem jeśli sprawa trafia do komornika to niestety, ale nie ma już żartów i mogą nas czekać poważne konsekwencje. Wszystko jest jak najbardziej legalne i zgodne z prawem. Zdarzają się jednak pewne wyjątki. Na przykład jeśli zajęcie komornicze jest wynikiem pomyłki lub komornik nie zostawi kwoty wolnej od zajęcia. W takiej sytuacji dobrze jest napisać skargę na czynności komornika.
System OGNIVO, czyli jak działa konto bez komornika?
Zanim przejdziemy do sedna koniecznie musisz zapoznać się z działaniem systemu OGNIVO. Łatwiej będzie zrozumieć pewne luki oraz sposoby na konto bez komornika.
System OGNIVO to pewnego rodzaju baza danych, w której znajdują się różne informacje. Między innymi jaki rachunki bankowe posiadasz. Kancelaria komornicza ma dostęp do tego systemu i dzięki temu w prosty sposób może wysłać zapytanie i namierzyć dowolny rachunek. Jako, że jest to system informatyczny to proces zajmuje kilka minut. W praktyce najpierw będziemy mieć zablokowane konto, a dopiero po kilku dniach otrzymamy list polecony z informacją.
Na plus jest to, że OGNIVO działa tylko i wyłącznie w obrębie Polski. To znaczy, że nie ma tam informacji na temat zagranicznych kont bankowych. Warunkiem musi być, aby bank lub instytucja finansowa nie podlegała pod polski system prawny. Wystarczy zatem, aby była zarejestrowana w innym kraju i nie posiadała oddziałów w Polsce będących częścią „spółki matki”. Nie będziemy wchodzić teraz w szczegóły prawa podatkowego i gospodarczego. W dużym skrócie – praktycznie wszystkie banki zagraniczne spełniają ten warunek i nie są w OGNIVO.
Wyjątkiem są banki zagraniczne, które działają na terytorium Polski, czyli różnego rodzaju banki z zagranicznym kapitałem, ale zarejestrowane w Polsce. Mające stronę internetową .pl, adres siedziby czy NIP w Polsce. Łatwo to sprawdzić i zweryfikować. Zawsze sprawdzajmy adres siedziby danego banku w Google.
O co chodzi z tymi lukami w systemie i procesie komorniczym?
Tak jak wcześniej wspominałem praktycznie wszystkie banki bez wyjątku są częścią OGNIVO. Zdarzają się jednak sytuacje, w których procedura nie działa. Powody są różne od błędów systemowych, działań kancelarii, wysokości i wieku długu czy samej częstotliwości wysyłanych zapytań. Pamiętajmy, że komornik jest tylko człowiekiem i nie wysyła co chwilę zapytań do bazy. To potwierdzają czytelnicy bloga, a sam wielokrotnie byłem świadkiem takich sytuacji.
W dalszej części przedstawię skuteczne sposoby wraz z omówieniem wad i zalet każdego z nich. Pozwoli to na świadomy wybór takiego rozwiązania, które w danej chwili będzie odpowiadać Twoim wymaganiom.
Polecam spróbować różnych rekomendowanych metod. Najpierw użyj pierwszej, ponieważ jest najprostsza i najszybsza. W łatwy sposób możesz wybrać konto wskazane przez ankietowanych, a następnie przetestować. W drugiej kolejności możesz założyć wybrane konto za granicą lub w internetowym banku.
5 sposobów na konto bez komornika dla dłużników
Na wielu innych stronach możesz znaleźć rozmaite informacje. Niektóre są prawdziwe, inne mocno naciągane. Natomiast wszystko sprowadza się i tak do kilku głównych kategorii rozwiązań. W ramach tych kategorii są już konkretne nazwy firm czy banków oferujące swoje rachunki bankowe.
Dlatego przedstawiam 5 ogólnych sposobów, następnie przy każdym z nich opiszę dokładne firmy, banki wraz z linkami do instrukcji czy ofert:
- Konto bankowe w Polsce (na podstawie rankingu przygotowanego przez naszych czytelników).
- Konto w zagranicznym banku (są to rachunki, które można otworzyć bez meldunku przez internet w prawdziwych, tradycyjnych bankach za granicą).
- Rachunki w tzw. „neobankach” (konta w zagranicznych internetowych bankach – przykład Revolut. Takie banki różnią się od tradycyjnych jedynie brakiem fizycznych oddziałów).
- Karty przedpłacone prepaid (karta płatnicza na doładowanie, którą można założyć w Polsce lub za granicą)
- Pozostałe sposoby (tutaj opisujemy różnego rodzaju rachunki techniczne, wspólne, numeryczne czy rozwiązania oparte o blockchain i kryptowaluty).
Jak widzisz znajdziesz tutaj komplet informacji i całkowicie wyczerpującą wiedzę w tym temacie. Wszystkie opisywane konta, rachunki czy banki były testowane przez nas lub naszych czytelników.
Dowody znajdziesz na to w sekcji z komentarzami, a jeśli masz pytania lub własne doświadczenia to zachęcamy do podzielenia się tym. Być może pomożesz również innym osobom, szczególnie jeśli konto zablokuje komornik.
Konto bez komornika w Polsce – Ranking (#1)
Dochodzą do nas sygnały, że w wybranych komercyjnych bankach komornik może mieć trudności z szybkim odnalezieniem kont. W niektórych przypadkach w ogóle się to nie udawało. Trudno jednoznacznie stwierdzić dlaczego tak się dzieje. Dlatego przeprowadzamy ranking wśród czytelników bloga oraz tworzymy najlepszy ranking z takimi kontami w Polsce.
Można jak najbardziej ten sposób przetestować, natomiast nie dajemy żadnych gwarancji jeśli chodzi o czas ochrony środków przed komornikiem. Nasze dane opierają się na ankiecie przeprowadzonej wśród osób zadłużonych.
Jednym ze sposobów na posiadanie konta wolnego od zajęć komorniczych jest postępowanie zgodnie z rekomendacjami naszych ankietowanych. Możesz być pewny, że obsługa konta będzie po polsku, na miejscu i w większości przypadków bezpłatna.
Wiele banków oferuje różnorodne promocje. Na przykład, za samo założenie konta możesz otrzymać premię w wysokości kilkuset złotych. To świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym!
Wady i zalety tego rozwiązania
Zalety tego rozwiązania:
- Banki działające w Polsce są zagwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
- W większości przypadków są darmowe.
- Istnieje możliwość eksperymentowania. Możemy bezpłatnie otwierać i zamykać.
- Obsługa w języku polskim, na miejscu.
- Możliwość dodatkowego zarobku – liczne premie i promocje.
Wady powyższej metody to przede wszystkim:
- Brak 100% gwarancji ochrony środków.
- Możliwość odnalezienia konta w OGNIVO.
Jaki bank wybrać na konto bez komornika?
W jakim banku komornik nie znajdzie konta? Na podstawie informacji zebranych od grupy ponad 14000 osób zadłużonych ( z komornikiem, który blokuje konto ) wybraliśmy zestaw banków.
Przeprowadziliśmy ankietę, dzięki której dowiedzieliśmy się, gdzie warto! W naszym rankingu kont bezpiecznych od komornika umieściliśmy tylko takie rachunki, które zapewnią najdłuższy czas bezpieczeństwa. Konta są w większości darmowe.
Otwarcie i prowadzenie tych kont nie wiąże się z żadnymi opłatami. Śmiało możesz wypróbować i przetestować. W razie konieczności — bez żadnych konsekwencji — konto możesz zamknąć. Polskie prawo bankowe nie zabrania posiadania kilku rachunków w różnych bankach.
Ranking Polecanych Kont Bankowych
Jednak, aby osiągnąć podobne wyniki . Wniosek należy wysłać przez internet (lub aplikację mobilną) oraz założyć nowe konto bankowe. W bankach są różne oferty – poniżej znajdziesz listę kont. Dla osiągnięcia podobnych rezultatów umieszczam linki, które prowadzą do właściwego, wskazanego w ankiecie.
KONTO MIEJSCE nr 1
Ocena: 4,3/5,0
To właśnie w tym banku ankietowani wskazywali, że najdłużej mogli prowadzić rachunek.
Zdecydowanie konto, które można polecić dla osób z komornikiem. Warto zwrócić uwagę na bardzo atrakcyjne promocje, w których można otrzymać kilkaset złotych już na start.
Najważniejsze opłaty:
Otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł
Wydanie i korzystanie z karty do konta: 0 zł
Wypłaty ze wszystkich bankomatów w POLSCE: 0 zł
Aby otworzyć właściwe konto w tym banku, kliknij w jeden z linków poniżej:
Wyślij wniosek przez internet – otwórz konto online
KONTO MIEJSCE nr 2
Ocena: 4,1/5,0
Odpowiedzi ankietowanych:
86,3% respondentów wskazywało czas 7-8 miesięcy.
3,5% z badanych wskazało czas krótszy niż 7 miesięcy.
Pozostałe 5,7% wskazało czas dłuższy niż 8 miesięcy, reszta pozostawiła formularz bez odpowiedzi.
Najważniejsze opłaty:
Otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł
Wydanie i korzystanie z karty do konta: 0 zł
Wypłaty ze wszystkich bankomatów w POLSCE: 0 zł
Częste promocje – 300 zł za otwarcie konta:
Aby otworzyć właściwe konto w tym banku, kliknij w jeden z linków poniżej.
Wyślij wniosek przez internet i otwórz konto w 5 minut
KONTO MIEJSCE nr 3
Ocena: 3,27/5,0
Najważniejsze opłaty:
Otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł
Wydanie i korzystanie z karty do konta: 0 zł
Wypłaty ze wszystkich bankomatów w POLSCE: 0 zł
Częste promocje – kilkaset złotych PREMIA!
Aby otworzyć właściwe konto w tym banku, kliknij w jeden z linków poniżej.
Wyślij wniosek online i otwórz konto przez internet
KONTO MIEJSCE nr 4
Ocena: 2,78/5,0
Jako konto jest bardzo niezawodne, natomiast bank istnieje od wielu lat i bardzo dobrze współpracuje z OGNIVO. W naszej ankiecie ten bank wskoczył na 4 miejsce. Pozostałe banki nie cieszą się dobrą opinią. Zatem pozwoliliśmy sobie nie umieszczać ich w tym rankingu.
Najważniejsze opłaty:
Otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł
Wydanie i korzystanie z karty do konta: 0 zł
Wypłaty ze wszystkich bankomatów w POLSCE: 0 zł
Częste promocje – 300 zł za otwarcie konta.
Podane linki prowadzą do kont, o których opowiadali ankietowani. Banki posiadają bardzo szeroki wybór różnych rodzajów rachunków. Te opisane wyżej, sprawdziły się najbardziej.
Konto bankowe bez komornika za granicą (#2)
Zdecydowanie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Zapewnia 100% gwarancję ochrony środków. Żaden z nich po prostu nie ma takich kompetencji ani uprawnień. Nie ma nawet takich przypadków, aby zagraniczne konta bankowe zostało zajęte przez komornika.
Bezpieczne konto osobiste za granicą – zalety:
- Zapewnienie 100% gwarancji, że nie zablokuje środków.
- Swoboda korzystania z tych środków. Możliwość wyrobienia karty i dokonywania przelewów.
- Brak konieczności posiadania meldunku za granicą.
- Możliwość załatwienia wszystkich spraw przez internet, bez konieczności osobistej wizyty.
- Gwarancja bezpieczeństwa, analogiczna do instytucji objętych Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.
- Bardzo dobre rozwiązanie dla działalności, firm, spółek itp.
- W większości wypadków bezpłatne i objęte tajemnicą bankową.
Wady:
- możliwe problemy z przyjmowaniem wynagrodzenia, emerytury lub renty bezpośrednio na konto,
- często wymagana jest znajomość języka obcego lub min. angielskiego.
Dlatego zakładanie wszelkich niesprawdzonych rozwiązań nie pomoże. Skoro przelew będzie musiał być wykonany, tak czy inaczej, z Twojego polskiego rachunku. Na którym przecież jest blokada komornicza, więc co to za rozwiązanie?
Nasze rozwiązanie jest w pełni sprawdzone. Jeśli chcesz założyć nowe konto z numerem IBAN. Jeżeli potrzebujesz kartę Mastercard, która zostanie wysłana do Ciebie na dowolny adres w Polsce lub UE. Ponadto podajemy aż 3 takie metody, dzięki czemu mając wybór, możesz zdecydować jaki rachunek bankowy wybrać.
Darmowe konto w banku za granicą
Sposób, który zapewnia 100% gwarancję bezpieczeństwa przed komornikiem – prawdziwie bezpieczne konto za granicą. Możesz otworzyć takie konto w kilku krajach, bez konieczności posiadania tam meldunku czy osobistej wizyty.
Cały proces otwierania konta można przeprowadzić zdalnie, podobnie jak to ma miejsce w przypadku niektórych banków w Polsce. Zagraniczne konto nie jest wykrywalne przez komornika, ponieważ nie podlega systemowi OGNIVO. Co więcej, tajemnica bankowa w zagranicznych bankach jest traktowana jako priorytet.
Nawet jeśli komornik dowiedziałby się o istnieniu takiego konta, nie ma możliwości ingerencji w suwerenne systemy finansowe innych krajów. Proponowane konta są zazwyczaj całkowicie darmowe, choć mogą występować niewielkie opłaty, na przykład 2 euro miesięcznie.
- Kartę MasterCard, VISA lub Maestro.
- Prawdziwy numer konta IBAN.
- Konta walutowe (w tym PLN).
- Możliwość otrzymywania przelewów lub wypłat bezpośrednio na numer IBAN.
- Bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce i na całym świecie.
- i wiele, wiele innych…
I najważniejsze! Prezentowane rozwiązania oferowane są przez renomowane banki, które przestrzegają tajemnicy bankowej. W przypadku banków za granicą mamy gwarancję bezpieczeństwa środków.
WEJDŹ TUTAJ: OTWÓRZ KONTO BEZ OGNIVO POZA GRANICAMI POLSKI – KLIKNIJ TUTAJ
Konto wolne od komornika w zagranicznym banku jest bezpieczne?
To jest prawdziwy bank, który działa w pełni niezależnie od systemu OGNIVO. Obowiązuje prawo dotyczące ochrony majątku. Podobnie jak w przypadku polskich banków.
Jeśli doszłoby do bankructwa, Twoje pieniądze są ubezpieczone do kwoty 100 000 EURO (co odpowiada około 430 000 PLN). Możesz być więc pewny w 100%, że Twoje konto i karta są bezpieczne. Różnica między tym rozwiązaniem a zwykłym kontem za granicą polega na tym, że nie ma potrzeby posiadania meldunku za granicą.
Komornik oraz żadna instytucja państwowa nie ma tam wglądu:
- Twoje pieniądze w całości są bezpieczne.
- Możliwość płatności kartą w sklepach i w internecie.
- Możesz robić przelewy zwykłe w PLN.
- Możesz wypłacać gotówkę z każdego bankomatu w Polsce i na Świecie!
- Przelew możesz zrobić na poczcie lub ktoś z rodziny/znajomych może zrobić przelew bankowy.
TO JEST JEDYNA MOŻLIWOŚĆ, KTÓRA DAJE CI 100% GWARANCJĘ!
Sposób bezpośrednio na konto wolne od komornika jest przetestowany przeze mnie i kilku moich przyjaciół. Również testowane były przez czytelników bloga.
W przypadku tej opcji kluczowe jest, aby bank miał siedzibę w innym kraju niż Polska. Może to być bank międzynarodowy. Często takie banki jak np. Credit Agricole (francuski), ING Bank Śląski (holenderski) czy Santander Bank (hiszpański) posiadają spółkę główną w danym kraju, ale osobny oddział w Polsce.
Musisz wiedzieć, że zakładając konto w hiszpańskim Santanderze, a w polskim – będą to dwa różne konta. Bank z Hiszpanii nie ma dostępu do kont w Polsce i vice versa. Administracyjnie są to dwa różne banki mimo, że posiadają taką samą nazwę i zagraniczny bank (a raczej holding lub fundusz) posiada udziały w polskiej spółce.
WEJDŹ TUTAJ: OTWÓRZ KONTO BEZ OGNIVO POZA GRANICAMI POLSKI – KLIKNIJ TUTAJ
Internetowe banki oraz otwarcie konta online (#3)
Kolejnym sposobem jest otwarcie rachunku w tzw. zagranicznych bankach internetowych. Tego typu banki de facto nie różnią się zbytnio od banków tradycyjnych, które umożliwiają otwieranie kont online. Jedyna różnica jest tylko taka, że banki internetowe nie posiadają sieci oddziałów dla swoich klientów.
Nie każde konto jest jednak w pełni funkcjonalne. Poza bankami internetowymi na tej liście znajdziesz również różnego rodzaju fintechy i firmy finansowe, które nie są typowymi bankami z licencją. Do każdej firmy znajdziesz konkretny opis, w którym omawiamy w skrócie funkcje, opłaty, prowizje oraz pozostałe najważniejsze kwestie.
Revolut
Ten internetowy bank z roku na rok pobija rynek swoimi cyfrowymi produktami. W kontekście konta bez komornika może być pomocny. Możesz złożyć konto Revolut praktycznie bezpłatnie, w ramach tego otrzymasz kartę, numer konta, możliwość wykonywania i otrzymywania przelewów. W dłuższej perspektywie rachunek sprawdzi się jako konto wolne od komornika.
Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że Revolut współpracuje z polskimi bankami. Między innym oferuje polski numer konta (numer IBAN). Zatem mimo, że jest to zagraniczny fintech to środki zdeponowane są i tak w banku z siedziba na terenie Polski. A jak wiadomo wszystkie konta w Polsce należą do OGNIVO. Zatem komornik w prosty sposób może namierzyć konta złotówkowe w Revolucie.
Konto Revolut możesz założyć NA TEJ STRONIE.
Czytaj dalej: Konto Revolut a Komornik: Czy jest w systemie Ognivo?
Wise (dawniej TransferWise)
Drugi najpopularniejszy internetowy rachunek, w którym możesz otworzyć konto bez komornika. Bank nie oferuje polskich numerów IBAN, zatem nie ma możliwości, aby komornik dowiedział się, że posiadasz środki zdeponowane w Wise.
Mimo braku polskiego IBAN istnieje możliwość posiadania wewnętrznego konta w polskich złotówkach (PLN). Ponadto możemy otworzyć rachunki w wielu innych walutach. A przelewy z wypłaty przyjmować na dowolny inny numer IBAN np. belgijski. Takie rozwiązanie jest akceptowane przez wielu pracodawców, którzy się na to zgadzają.
Konto Wise oferowane jest w języku polskim – można założyć przez internet w 10 minut NA TEJ STRONIE.
Więcej informacji na temat tego konta wraz z instrukcją znajdziesz tutaj. A bezpośrednia instrukcja oraz opis konta dostępne są również na naszym blogu: Jak założyć konto w Wise? Instrukcja KROK PO KROKU
Paypal
Najpopularniejsza firma świadcząca usługi płatnicze. Paypal jednak nie jest typowym bankiem, a rachunek tam jest mocno ograniczony. Przede wszystkim brak jakiejkolwiek karty. Pieniądze można wpłacać na dwa sposoby: z innego konta PayPal lub z własnego rachunku bankowego.
Jeśli masz blokadę komorniczą to w niczym to nie pomoże. Nie ma takiej opcji, aby doładować konto PayPal z obcego rachunku bankowego. Podobnie nie otrzymamy tutaj żadnego wynagrodzenia czy przelewu z ZUS. Nie można zrobić tradycyjnego przelewu SEPA lub innego międzynarodowego. Paypal służy głównie do płatności internetowych, a firma często weryfikuje skąd pochodzą środki na koncie.
Bank N26
N26 jest internetowym bankiem z siedzibą w Niemczech, w którym można założyć pełnoprawne konto z niemieckim numerem IBAN. Oferta obejmuje również możliwość wydania karty wirtualnej lub fizycznej Mastercard. Możemy wypłacać pieniądze z bankomatów na całym świecie. Wadami N26 bez wątpienia będzie brak konta w PLN, a jedynie EUR. Powoduje to automatyczne przewalutowanie przy przelewach czy nawet płatnościach kartą. Brak możliwości korzystania z wpłatomatów w Polsce, a obsługa w języku niemieckim lub angielskim.
Bunq
W tym przypadku również mamy do czynienia z pełnoprawnym bankiem. Tym razem z siedzibą w Holandii. Bunq nie oferuje kont PLN czy polskiego IBAN. Głównie rachunki prowadzone są w euro, a IBAN będzie holenderski. Można otworzyć dodatkowe konta z numerami IBAN we Francji lub Hiszpanii.
Wielką wadą tego rozwiązania jest brak obsługi w języku polskim. Języki dostępne w aplikacji to holenderski lub angielski. Konto jest dodatkowo płatne i najtańszy pakiet wynosi około 3 euro miesięcznie, czyli jakieś 12-14 zł.
Paysera
Popularny litewski fintech, który oferuje internetowe konto. Funkcjonalnością najbardziej przypomina Revolut. Jednak w tej sytuacji nie otworzysz konta w PLN, a tym bardziej nie uzyskasz polskiego IBAN. Firma podstawową obsługę oraz aplikację udostępnia w języku polskim. Rachunki mogą być prowadzone między innymi w dolarze amerykańskim lub euro.
Firma posiada oddział dostępny dla Klientów jedynie na Litwie. Istnieje możliwość założenia tam konta, ale za dodatkową opłatą 10 EURO. W przypadku braku aktywności koszt prowadzenia rachunku to 2 euro miesięcznie.
Zen
Bank internetowy podobnie jak poprzednik z siedzibą na Litwie. Oferuje wirtualne rachunki z kartami Mastercard. Rozwiązanie jak najbardziej funkcjonalne. Istnieje możliwość otwarcia konto z IBAN w kilkunastu walutach.
Założenie i prowadzenie Zen może być bezpłatne, natomiast w tym przypadku konieczne jest płacenie za każdy przelew. Istnieją również inne plany, w tych droższych przelewy są tańsze lub bezpłatne. Otrzymujemy dodatkowe inne dodatkowe korzyści. Ceny za prowadzenie wahają się między 4, a 30 zł miesięcznie.
Aion Bank
Bank internetowy jest stosunkowo nowym graczem na rynku polskim. Oferuje konta z polskimi IBAN, natomiast jest zarejestrowany w Polsce: Aion Bank SA Spółka Akcyjna Oddział w Polsce, ul. Dobra 40, 00-344 Warszawa. Zatem nie tylko konta, ale również cała administracja podlega pod polski system prawny.
Jeśli chodzi o funkcjonalność to typowe konto jak w innych polskich bankach. Umożliwia wykonywanie przelewów krajowych, europejskich i światowych. Możemy otworzyć tam konto w różnych walutach PLN, EUR, USD, GBP i CHF. Istnieją dodatkowe funkcje taki jakie Google Pay i Apple Pay.
Koszty prowadzenia rachunku w Aion Bank to 5 PLN. Zostaniesz zwolniony z opłaty miesięcznej za Członkostwo Easy, jeśli twoje saldo na rachunkach oszczędnościowych wynosi minimum 5.000 PLN przez okres, kiedy wymagalna jest opłata.
Skrill
Kolejny zagraniczny internetowy bank tym razem z siedzibą w Irlandii. Jest to o tyle ciekawe konto bankowe, ponieważ dość dobrze zintegrowane z polskimi systemami. Przykładowo korzystając ze Skrila można realizować wpłaty BLIK. Co jest niezwykle rzadkie w przypadku banków z siedzibą w innym kraju.
Mimo wszystko firma nie operuje na polskich numerach. Nie oferuje typowych kart płatniczych, a jedynie przedpłacone (prepaid). Moim zdaniem nie jest to idealna opcja na konto niewidoczne dla komornika.
Konto Twisto
Na różnych forach pojawia się konto Twisto jako rzekomy sposób na bezpieczny rachunek online. Warto jednak tutaj od razu zaznaczyć, że produkty Twisto w dużej mierze są produktami kredytowymi, które umożliwiają odroczenie płatności za zakupy lub oferują karty ratalne.
Z jednej strony rzeczywiście komornik nie może zajmować pieniędzy na przykład na karcie kredytowej. Z drugiej strony założenie Twisto wymaga pewnej wiarygodności i zdolności kredytowej. W przypadku osób z postępowaniem komorniczym może to być trudne. Na takim etapie osoby zadłużone mogą być już wpisane w różnego rodzaju rejestry.
Monese
Monese jest kontem mobilnym, a firma, która oferuje tego typu produkt ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Ze względu na brak współpracy z polskimi bankami nie ma możliwości korzystać z kont PLN. Koszt usługi jest zależny od wybranego pakietu. W najniższym konto nie ma żadnych miesięcznych opłat, w najwyższym jest to aż 14,95 euro miesięcznie. Co jest wygórowaną kwotą jak na standardy internetowych mobilnych banków.
Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Monese a komornik – czy warto założyć konto w Monese?
Karty przedpłacone prepaid w Polsce i za granicą (#4)
Innym sugerowanym sposobem na jest karta przedpłacona (inaczej karta prepaid). To taki rodzaj karty, którą należy doładować, następnie można płacić. Pod kartę podpięty jest tzw. rachunek techniczny. Jest to specjalny rodzaj konta, który służy do obsługi karty. Nie można z niego wykonywać przelewów, otwierać linii debetowej czy lokat. Numer tego rachunku powiązany jest z kartą i doładowanie konta technicznego automatycznie aktualizuje saldo karty.
Karta prepaid jest wyjątkowym produktem, ponieważ jako taka nie występuje w OGNIVO. Natomiast jeśli taka karta jest w polskim banku to oczywistym jest fakt, że konto techniczne będzie widoczne dla OGNIVO.
Jednym z największych minusów tego sposobu bez wątpienia jest sam proces doładowania karty. Wykonując wpłatę z polskiego konta blokada komornicza nas nie ominie. Rozwiązaniem wydaje się sytuacja, w której doładowanie byłoby wykonane z zagranicznego rachunku. Jednak mimo wszystko istnieje ryzyko egzekucji konta technicznego.
Zatem lepszym wyborem będzie karta prepaid, ale w zagranicznym banku lub instytucji. Przykładami mogą być takie firmy jak: Viabuy, Netspend, Ally Bank czy FamZoo.
Pozostałe rozwiązania na konto bez komornika (#5)
Pozostaje nam omówić już inne rozwiązania, które przewijają się w dyskusjach. Na pewno będą to mniej popularne formy omijania zajęcia komorniczego. Nie mniej zobowiązałem się wyczerpać temat, więc należy opisać wszystko dokładnie i po kolei.
Konto techniczne – jest to rodzaj rachunku, który przeważnie ma rolę pomocniczą. Jeśli np. wnioskujemy o kartę prepaid to otrzymujemy takie konto. Innymi przykładami może być kredyt, lokata czy nieoprocentowany depozyt w banku (w wyniku chociażby zamknięcia rachunku z saldem dodatnim). Wówczas bank również otwiera rachunki techniczne. Jest to zwykłe konto bankowe, ale pozbawione niektórych funkcji. Mimo to posiada własny NRB. Skuteczność takiego rozwiązania jest praktycznie zerowa, zatem nie warto.
Giełdy / portfele kryptowalut – jest to ciekawe rozwiązanie i na pewno w takim przypadku komornik nie ma prawa zajmować walut. Chociażby dla tego, że większość firm nie ma siedzib w Polsce, a druga sprawa to nie ma technicznych możliwości. Zostaje jeszcze kwestia ewentualnych płat, ale mają numer rachunku np. Bitcoin można wpłacać gotówką w tzw. bitomatach. Ten sposób jest bardzo skuteczny, wymaga jednak pewnej znajomości tematu.
Dla osób, które pobierają różnego rodzaju benefity socjalne mogą być jeszcze inne metody. Więcej na ten temat w kolejnym akapicie. A jeśli masz jeszcze jakiś pomysł – zachęcamy do dyskusji w sekcji z komentarzami na końcu artykułu.
Konto socjalne, czyli sposób na konto bez komornika?
Konto socjalne jest specyficznym rodzajem rachunku bankowego, które zapewnia ochronę pewnych środków przed zajęciem. W wielu przypadkach można mówić, że jest to konto, z którego komornik nie może zająć pewnych środków. To nie do końca są środki wolne od zajęcia w kontekście kwoty wolnej. Po prostu komornik nie ma prawa zajmować świadczeń socjalnych, 500+, 13/14 emerytur i rent, alimentów itd.
W praktyce to konto różni się od konta rodzinnego. Choć oba te konta mogą oferować pewne korzyści, konto rodzinne nie zawsze jest wolne od zajęcia komorniczego. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć różnice i warunki, które decydują o tym, jakie środki są chronione. Ostateczne decyzje dotyczące tego, które środki są wolne od zajęć komorniczych, zależą od konkretnej sytuacji i przepisów obowiązujących w danym kraju.
Czy komornik może zająć Konto Revolut w 2024 roku?
Revolut stanowi dla wielu osób bezpieczną przystań przed działaniami komornika. Istnieje powszechne przekonanie, że istnieje konto bankowe bez komornika, a Revolut zdaje się to potwierdzać. Firma ta nie posiada tradycyjnych oddziałów w Polsce, co czyni ją mniej dostępną dla polskich urzędów skarbowych czy komorników.
Niemniej jednak znajdziemy tam konto z polskim numerem IBAN. To może ułatwić identyfikację konta przez różne instytucje, w tym Krajową Izbę Rozliczeniową. Ważne jest zatem, by użytkownicy byli świadomi, że choć Revolut może wydawać się bardziej prywatne, dostępne na nim środki nie są całkowicie odporne na działania komornika czy innych instytucji państwowych.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Konta wolne od komornika to są rachunki, które będą poza systemem OGNIVO. Jednak warto wiedzieć, że w przypadku europejskich nakazów lub procedur nawet zagraniczne rachunki mogą zostać zajęte.
Rodzaj rachunku nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o ściągalność pieniędzy i blokowanie rachunku przez komornika. Jedyne znaczenie ma siedziba banku, a także numery rachunku. Jeśli zagraniczny bank prowadzi konta w PLN dla swoich klientów pod ich nazwiskami to komornik będzie to widzieć w systemie.
System BLIK korzysta ze środków na rachunku. NIe ma odrębnego konta, w której przechowywane są pieniądze. Zatem tak, komornik blokując pieniądze również ogranicza działanie funkcji BLIK.
Nie, komornik nie ma dostępu bezpośrednio do PayPal. Firma nie prowadzi typowych, tradycyjnych rachunków. Jest to bardziej portfel internetowy, w którym pieniądze są formą zapisu cyfrowego. Korzystanie z PayPal ma jednak wiele poważnych wad, o których pisaliśmy w powyższym materiale.
Komornik może zająć jedynie konta, które należą do dłużnika wobec którego toczy się postępowanie egzekucyjne. Nie ma możliwości, aby zająć konto obcej osoby. Chyba, że w wyniku błędu. W takiej sytuacji konieczne będzie kontakt z odpowiednią kancelarią komorniczą.
super robota na pewno skorzystm!
Super artykuł! Bardzo dużo przydatnych informacji w jednym miejscu. Polecam ranking bez komornika! Korzystam z konto i jest ok.
Dziękuję! Dzięki wam mam konto wolne od komornika!!!
Witam a w przypadku Konto Firmowe Bez Komornika po założeniu jak to jest z biała lista??
Witam , a co z założeniem konta firmowego za granicą jeżeli jestem watowcem i mam obowiązek wystawiac fakturę za usługę z podzieloną płatnością czy przelew zostanie zrealizowany?
Witam, jeśli chodzi o tzw. „split payment”, czyli podzieloną płatność VAT dla firm to niestety konto zagraniczne się nie sprawdzi. Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje jedynie w Polsce (a przynajmniej nie występuje w tych krajach, w których zakładaliśmy konta). Robiąc przelew na zagraniczne konto w UE – będzie to przelew SEPA, który po prostu nie ma takiej funkcjonalności. Dlatego prowadząc firmę z VAT w Polsce i wystawiając faktury polskim podmiotom – zagraniczne konto nie spełni swojej roli. Pozdrawiam – Roman.
nie można udostępnić :(:(
Witam,
Mam komornika na koncie prywatnym chcę założyć spółkę z oo jednoosobową,czy na konto spółki z moimi danymi wejdzie komornik?
Dzień dobry,
Spółka zoo jest osobą prawną, zatem długi prywatne udziałowców nie przechodzą na spółkę. Spółka odpowiada jedynie własnym majątkiem, a udziałowcy odpowiadają za zobowiązania spółki do kwoty wkładu. W związku z powyższym komornik nie zajmie konta spółki.
dziekuje za bardzo dobre rady i konto za granicą przydatne, moge nawet wyplate tam dostawac co niestety nie jest mozliwe przy wielu rozwiazaniach.
MAm komornika w ING co robic jakies porady?